de de de


Novinky:

Alternativní pohony pro auta

Jen málokterý občan vlastní automobil, který by nebyl poháněn palivy vznikajícími z ropy. Ať už je to benzín či nafta, jde v každém případě o nejpoužívanější palivo do dopravních prostředků. Vzhledem ke kolísající ceně těchto pohonných komodit je zcela na místě zamyšlení nad tím, jaké alternativní pohony je možné ještě využívat?

Některé z nich mají už své praktické uplatnění, mnohé další jsou teprve ve vývoji nebo čekají na masové rozšíření. Ať už je to tak či onak, s několika alternativními pohony pro auta vás seznámíme.

Na co lze jezdit kromě benzínu a nafty?

alternativni pohon pro autaK relativně populárním se řadí elektromobily. Pravděpodobně každá větší automobilka na světě již uvedla alespoň jeden model vozu s elektropohonem. Ekologické vozidlo, jež bývá často vykoupeno kratším dojezdem a větší hmotností baterie ubírající zavazadlový prostor. Největší problém tvoří asi omezené nabíjecí stanice.

Nepropadnete-li však elektromobilům, jsou tu i další alternativy.

  • Zemní plyn – Možná úprava pro klasické benzínové automobily. Ekonomický provoz, který si žádá relativně schůdnou vstupní investici v řádu několika tisíc v závislosti na konkrétním modelu.
  • Hybridní pohon – Pod tímto označením si lze představit kombinaci elektromotoru a spalovacího motoru. Vozy tohoto typu existují, je ale třeba počítat s vyšší nákupní cenou.
  • Vodík – Mnohými experty označován za palivo budoucnosti. Prozatím nedošlo k žádnému výraznějšímu rozšíření.
  • Motor na bionaftu – Jeden z vážených ekologických pohonů. Je limitován omezeným vstupním zdrojem.

Alternativní pohony budoucnosti

Většina z uvedených pohonů motorových vozidel má jistě velkou šanci přežít nadcházející léta, nutno však podotknout, že pokud budou alespoň přiměřené zásoby ropy na planetě, bude benzín a nafta patřit ještě několik let k nejvyužívanějším palivům.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: digidreamgrafix).

Alternativní pohony pro auta
Ohodnoťte článek