de de de


Novinky:

Proč (ne)pořídit celoroční pneumatiky? Poznejte jejich přednosti a nedostatky

Pokud vás otravuje pravidelné přezouvání gum, určitě jste už někdy přemýšleli nad univerzálními dezény. S těmi můžete jezdit celý rok bez ohledu na roční období. Mnozí motoristé je automaticky považují za nevhodné, protože nedisponují vlastnostmi jako speciální letní či zimní obutí. Opravdu jsou tak špatné? Připravili jsme pro vás článek, který vám na tuto otázku odpoví.

V čem se jednotlivé dezény liší

  • Letní pneumatiky jsou vyrobené ztvrdší směsi, aby si zachovaly přilnavost a další důležité jízdní vlastnosti i během veder na rozpáleném povrchu vozovky.
  • U zimních gum je to přesně naopak – jejich materiál je měkčí, což zaručuje odolnost vůči tuhnutí při mrazech, kvůli kterému by mohly ztrácet kontakt se silnicí.
  • A celoroční dezén není ani příliš měkký, ani příliš tuhý. I proto ho lze označit za kompromis, do kterého se částečně prolínají parametry gum na léto i na zimu. Z tohoto samozřejmě vyplývá i poskytovaný výkon. Zkrátka mají své limity.

Univerzální gumy: klady a zápory

Tak jako jakékoliv jiné druhy, i tento má své výhody a nevýhody. Z pozitiv nesmíme opomenout úsporu, kterou celoroční pneumatiky přináší, a to nejen ve smyslu financí. Místo dvou sad máte jednu, nemusíte si dělat starosti s uskladněním a návštěvami pneuservisu, vyvažováním či potřebou provádění geometrie v případě přehazování celých kol.

Dále se za velké plus považuje právě jejich všestrannost, díky které vás nepřekvapí výkyvy teplot a nenadálé změny počasí, jak se stává u „zimáků“ a „letňáků“.

A ještě vzpomeňme třetí výhodu. Někteří majitelé občas ponechají na autě letní obutí i přes zimu, protože nechtějí nebo nemohou provést výměnu. Tehdy ale trumfují právě „univerzály“, které jsou při jízdě mnohem spolehlivější.

Nyní jsou na řadě negativa. Mějte na paměti, že celoroční guma vám nenabídne výkon jako klasika na léto nebo zimu. Na sněhu či ledu musíte počítat s delší brzdnou dráhou a menší přilnavostí. A to platí i obráceně, tedy v letních podmínkách. Taktéž nevydrží tolik, co běžné druhy, protože jsou na vozidle celý rok.

Vyplatí se, nebo ne?

Celoroční gumy jsou doporučovanou volbou pro řidiče, kteří se nevydávají do hor nebo na dlouhé trasy k moři. Bez problémů si s nimi vystačíte po městě či na udržovaných okreskách. Jestliže svůj vůz využíváte méně, třeba jako druhý v rodině, nebo jen v nenáročných podmínkách, vyplatí se vám.

Kvalitní pneu vás nezklame aneb malý nákupní rádce

Při výběru dejte přednost tradičním a osvědčeným značkám. Budete tak mít jistotu, že vám zvolená pneu poskytne přesně to, co od ní čekáte. Abychom vám orientaci v nabídce trhu usnadnili, máme pro vás tipy na 3 top dezény s nejlepším poměrem cena/kvalita, které uspěly u uživatelů i odborníků.

  • Michelin CrossClimate – hledáte stabilitu na suché silnici a perfektní brzdný výkon za každého počasí? Michelin představují ideální volbu.
  • Sava Adapto HP – skvěle drží na mokru i suchu, nejsou hlučné a umí spolehlivě odolat aquaplaningu.
  • Matador MP61 Adhessa Evo – v našich mírných klimatických podmínkách téměř nemají konkurenci. Umožní vám stoprocentně ovládat automobil v horkých letních i deštivých dnech nebo při sněhových nadílkách.
Proč (ne)pořídit celoroční pneumatiky? Poznejte jejich přednosti a nedostatky
5 (100%) 1 vote
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*