de de de


Novinky:

Jak si vybrat pozemek na katalogové projekty domů? Myslete do budoucna a na celkové stavební náklady

Cena pozemku není jediná věc, která by vás měla zajímat. Důležitější je, abyste se nestali vězni ve svém novém domě.

Pokud chtějí lidé bydlet v domě, většinou stráví spoustu času hledáním, jak a kde si vybrat pozemek na stavbu. Není ale výjimkou, že pod vlivem euforie z nízké ceny si nakonec vyberou parcelu, která se pro ně po čase stane přítěží. Jak si tedy vybírat pozemek, aby na něj váš projekt domu sedl jako ulitý a abyste později nelitovali?

Místo nade vše

Oblast, v které se pozemek nachází, je jedním z nedůležitějších faktorů při jeho výběru. Je sice jednoduché koupit si levný pozemek mimo obce, ale vždy myslete na to, že jednoho dne budete muset třeba dům prodat. Je tedy koupě pozemku v takovém místě dobrou investicí?

Trendem moderních měst je, aby lidé co nejméně jezdili autem a spíše používali kolo nebo vlastní nohy. Pokud jste i vy zastáncem tohoto trendu, určitě si vyberte nemovitost, která je v pěší vzdálenosti od občanské vybavenosti.

Zdroj: Pixabay.com

Myslete na děti

Možná že vlastní potomky ještě nemáte, ale pokud je do budoucna plánujete, určitě myslete na to, aby měli kam chodit do školky, do školy, na procházky, abyste je mohli vypustit samotné na ulici, k sousedům, na hřiště… Pocit, že je dítě v bezpečí, znamená, že i vy se budete cítit klidnější. Blízkost škol a jiných zařízeních starajících se o výchovu dětí je zase výhodná, pokud se nechcete stát taxikářem vlastních dětí.

Intimita je důležitá

Při koupi parcely byste také měli přemýšlet nad tím, zda na ni půjde postavit vámi vybraný projekt domu. Bude dům skrytý před zraky kolemjdoucích? Je na pozemek možný příjezd autem? Pokud budete vybírat projekty domů z katalogu, určitě bude lepší symetrický rovinatý pozemek. Pokud najdete parcelu ve svahu, může se vám stát, že na ní katalogový dům umístíte jen těžko a budete si muset na pomoc zavolat architekta. Originální projekt na míru vám ale celkovou investici opět prodraží.

Na rekonstrukci pozor

Pokud jste se rozhodli pro koupi staršího domu, který hodláte zrekonstruovat, nejdříve si za pomoci odborníka vypočítejte, jaké budou reálné náklady na rekonstrukci, aby se pro vás nový dům nestal zátěží.

Laikovy se může zdát, že vyměnit kuchyň a vybourat jednu zeď je hračka. Při hlubším pozorování můžeme zjistit, že toho dům potřebuje opravit mnohem více. Nejčastějšími skrytými strašáky bývá nedostačující elektroinstalace, zastaralé a drahé vytápění, špatné základy, netěsnící okna, narušená statika. Raději investujte do odborníka než něco koupíte.

Větší rekonstrukce domu se může tak prodražit, že je někdy lepší starý dům zbourat a postavit nový. Nezapomeňte ale, že ani samotná demolice domu není levnou záležitostí.

Jak si vybrat pozemek na katalogové projekty domů? Myslete do budoucna a na celkové stavební náklady
Ohodnoťte článek