de de de


Novinky:

Odkud pochází název Mozartovy koule

Mozartovy koule. Výraz, který v mnoha lidech vzbuzuje nejrůznější myšlenky. Někteří dokonce ani netuší, co toto slovní spojení vlastně znamená. Právě o tom však bude náš dnešní článek. Na úvod je třeba jistě zmínit, že jde o speciální čokoládové kuličky, vše ostatní však předkládejme hezky popořadě.

Byl to právě konec minulého století, kdy v Salzburku vrcholila sláva tohoto umělce a byl mu vzdáván hold těmi nejrůznějšími způsoby. Ať už se po něm pojmenovávali ulice nebo mu byla vystavěna socha. Právě v této době zhruba v roce 1890 přišel vznik originální a pravé Mozartovy koule.

Co jsou to Mozartovy koule?

Mozartovy kouleJde o lahodnou cukrářskou laskominu, jejíž receptura není na první pohled tolik složitá, je však třeba znát správné složení a poměr ingrediencí. K tomu je zapotřebí také originální ruční tvorby, která bezpochyby nahradí jakékoliv strojové výrobky, a to především v samotné chuti.

Pakliže bychom měli Mozartovy koule shrnout ve zkratce, jde o marcipán z pistáciových oříšků obalený v nugátu a čokoládě. Poslední vrstva byla prováděna za pomoci tyčinky, na kterou se kulička napíchla a máčela. Potom co vychladla, byla dírkou vpuštěna čokoláda také dovnitř, aby bylo dílo doopravdy dokonáno.

Strůjcem tohoto slavného receptu je cukrář Paul Fürst a právě jeho realizace nesla určité slabiny, kterými jsou patenty. Na jeho lahodný výrobek totiž zareagovala velká spousta firem, které se pustily do velkosériové výroby Mozartových koulí. Naštěstí se potomkům tohoto slavného cukráře podařilo získat patent na pravý výrobek později nazpět. I přesto se však setkáte s neoriginálními produkty, které nedisponují tak lahodnou a vynikající chutí.

Kam vyrazit za originálem?

Rozhodnete-li se potěšit své chuťové buňky a okusit osobitou lahodnost Mozartových koulí, musíte jednoduše vyrazit do zmiňovaného Salzburku, kde se nachází tři originální cukrárny této slavné rodiny.

Je sice pravda, že si za jednu kuličku zkrátka připlatíte, můžete však s čistým svědomím říci, že moc dobře víte, jak chutnají Mozartovy koule, jejichž chuť by mimochodem měla ztělesňovat mistrovo umělecké nadání.

Nutno podotknout, že Paulu Fürstovi se to doopravdy povedlo, o čemž se může přesvědčit každý na vlastní chuť.

autor fotek: redakce LookCool.cz

Odkud pochází název Mozartovy koule
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*