de de de


Novinky:

Povinnost placení poplatků za rádio a televizi

Koncesionářské poplatky zná bezpochyby každý. Jen stěží se jim lze vyhnout. Vzhledem k tomu, že rozhlas a Česká televize patří k veřejnoprávním médiím, je třeba na ně připlácet prostřednictvím pravidelných měsíčních plateb.

Nežli se pustíme do popisování těch, kdo musí platit poplatky za rádio a televizi, zmíníme se nejprve o tom, jak vysoké takové náklady vlastně jsou. Pro aktuální rok 2018 si připravte 135 Kč měsíčně pro Českou televizi a 45 Kč měsíčně pro Český rozhlas.

Kdo platí koncesionářské poplatky?

Z logiky věci jasně vyplývá, že na hrazení těchto poplatků se podílí především ti lidé, kteří mají doma televizní nebo radiový přijímač. A nyní pozor. Nejde pouze o klasické rádio, hifi věž či plochou televizi. Počítá se také to, když koukáte na TV za pomoci televizní karty vložené do počítače nebo podobného zařízení.

mojzagrebinfo / Pixabay

Výjimečné případy placení koncesionářských poplatků

Například, když žijete v bytě a zároveň jezdíte pravidelně na chalupu, koncesionářské poplatky hradíte pouze jednou a z jednoho místa. Tuto informaci však nezapomeňte zavčasu nahlásit. Poplatku se zároveň můžete vyhnout v okamžiku, kdy žádný přijímač nemáte, to je naprosto zřejmé. Důležité je odeslat rozhlasu a televizi čestné prohlášení.

Od jednoho koncesionářského poplatku se mohou oprostit i dvougenerační domácnosti. I v tomto případě stačí, když bude poplatek za televizi a rádio uhrazen pouze jednou. Pokud jste náhodou rodinnou s nízkým příjmem, respektive vaše příjmy nepřesahují 2,15násobku životního minima, budete od koncesionářských poplatků také oproštěni.

Vzhledem k tomu, že rádio i televize jsou především o zvuku a obrazu, poplatky nehradí ani lidé s postižením zraku a sluchu. Všichni ostatní se však musí s takovou povinností jednoduše smířit.

Povinnost placení poplatků za rádio a televizi
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*