de de de


Novinky:
Home » Finance » Jaké jsou možnosti ukončení pracovního poměru?
Jaké jsou možnosti ukončení pracovního poměru?

Jaké jsou možnosti ukončení pracovního poměru?

Ukončení pracovní poměru je úkonem, který nemusí být vždy milou záležitostí. Za určitých okolností je naopak vysvobozením. Tento pojem zároveň není tak jednoznačný, jak se na první pohled zdá. Právě proto vám v následujících řádcích přinášíme souhrn všech nezbytných informací týkajících se právě výpovědi v práci.

Klasická výpověď

Jednou z nejznámějších variant ukončení pracovního poměru je výpověď v zaměstnání. V tomto případě jde o jednostranný právní úkon řídící se příslušeným zákonem. A to nezávisle na vůli protistrany. Pokud není dohodnuto jinak, platí v tomto případě dvouměsíční výpovědní lhůta, která je shodná pro obě strany, jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance.

Ostatní varianty ukončení pracovního poměru

Kromě klasické výpovědi se ovšem můžete setkat i s jinými verze ukončení pracovního poměru. Jednou z nejschůdnějších je bezpochyby dohoda o ukončení pracovního poměru. Ta je mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavírána písemně. Obě strany se dohodnou na patřičném scénáři, které se mimochodem nemusí ani týkat ona zmiňovaná dvouměsíční výpovědní lhůta.

Dále to může být okamžité zrušení pracovního poměru, kde je využíván trochu jiný paragraf zákoníku práce. Obvykle to bývá pro porušení pracovní povinností a výsledkem může být vyhazov z hodiny na hodinu. Okamžitou výpověď může zaměstnavatel předat také ve zkušební lhůtě, kde pak samozřejmě neplatí dvouměsíční výpovědní lhůta. Kapitolou samou o sobě je pak ukončení pracovního poměru po uplynutí sjednané doby, která je uvedena v pracovní smlouvě.

Důležité je zmínit, že každý z výše uvedených ukončení pracovní smlouvy se řídí trochu jiným paragrafem zákoníku práce a je spojeno s odlišnými podmínkami. To berte na zřetel a vždy se s nimi důkladně seznamte. Ať už budete podávat výpověď vy jako zaměstnanec nebo váš zaměstnavatel.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu