de de de


Novinky:
Home » Kultura

Kultura

 • Hrad Karlštejn rozhodně stojí za návštěvu. Co nabízí?

  Hrad Karlštejn rozhodně stojí za návštěvu. Co nabízí?

  Karlštejn je zcela jistě jedním z nejslavnějších a nejznámějších českých hradů. Většina z nás si ho možná více než z hodin dějepisu vybaví jako místo, kde se odehrává známý filmový muzikál s názvem Noc na Karlštejně. Tento majestátní hrad, který nalezneme asi třicet kilometrů jihozápadně od Prahy v okrese Beroun, byl postaven ve druhé polovině ... ...

 • Sláva kapely Queen

  Sláva kapely Queen

  Britská rocková kapela Queen se za dobu své působnosti neodmyslitelně zapsala do pamětí všech milovníků kvalitního rocku. Legendární Freddie Mercury byl ikonou a nezaměnitelným frontmanem skupiny. Bohužel však podlehl zákeřné nemoci HIV a ze současné sestavy zbyli jen Brian May, Roger Taylor a Adam Lambert. Pojďme se ale podívat na začátky kapely Queen. Vznik kapely ... ...

 • Svatba na Jižní Moravě se vším všudy

  Svatba na Jižní Moravě se vším všudy

  Svatba by měla být určitě dnem, na který budete celý život vzpomínat. Tak proč jej neprožít s patřičnou noblesou na vhodném místě? Zavítat byste mohli například na Jižní Moravu. Stačí si vybrat jen vhodný objekt s vinným sklípkem a plánování může začít. Svatba Jižní Morava Jestliže si chcete svatební den užít plnými doušky, potom si vyberte působiště, ... ...

Hrad Karlštejn rozhodně stojí za návštěvu. Co nabízí?

karlštejn

Karlštejn je zcela jistě jedním z nejslavnějších a nejznámějších českých hradů. Většina z nás si ho možná více než z hodin dějepisu vybaví jako místo, kde se odehrává známý filmový muzikál s názvem Noc na Karlštejně. Tento majestátní hrad, který nalezneme asi třicet kilometrů jihozápadně od Prahy v okrese Beroun, byl postaven ve druhé polovině čtrnáctého století Karlem IV. jako ... Číst více »

Sláva kapely Queen

queen 1548703654

Britská rocková kapela Queen se za dobu své působnosti neodmyslitelně zapsala do pamětí všech milovníků kvalitního rocku. Legendární Freddie Mercury byl ikonou a nezaměnitelným frontmanem skupiny. Bohužel však podlehl zákeřné nemoci HIV a ze současné sestavy zbyli jen Brian May, Roger Taylor a Adam Lambert. Pojďme se ale podívat na začátky kapely Queen. Vznik kapely v roce 1970 Prvopočátky skupiny Queen ... Číst více »

Svatba na Jižní Moravě se vším všudy

vinarstvi

Svatba by měla být určitě dnem, na který budete celý život vzpomínat. Tak proč jej neprožít s patřičnou noblesou na vhodném místě? Zavítat byste mohli například na Jižní Moravu. Stačí si vybrat jen vhodný objekt s vinným sklípkem a plánování může začít. Svatba Jižní Morava Jestliže si chcete svatební den užít plnými doušky, potom si vyberte působiště, kde budete mít zajištěnou nejenom ... Číst více »

Už jste také majitelé vícedílných obrazů?

vícedílné obrazy

Přemýšlíte nad tím, čím vyšperkovat svou domácnost? Pokud stále nevíte, čím obohatit vaše prázdné zdi nad pohovkou, televizí nebo nad komodou v ložnici, poradíme vám. Staňte se majitelem vícedílného obrazu, který bere dech nejednomu člověku. Milovníci obrazů jistě na tento moderní trend už přišli, už ho objevili v množství klasických jednodílných obrazů. Ti, kteří se však ve světě bydlení neorientují, ... Číst více »

Zázračné dítě – W. A. Mozart

Mozart divadlo

Wolfgang Amadeus Mozart patří k největším skladatelům klasické hudby. Rodák z Rakouska byl populární od svých dětských let a zemřel mlád na důsledky infekční nemoci. Je pohřben ve Vídni. Koncertní dětství a pobyty v Čechách „Wolferl“, jak bylo Mozartovi přezdíváno, se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku v Rakousku. Během hudebních turné v dětství procestoval celou Evropu, koncertoval v Německu, ... Číst více »

Nezapomenutelný Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak

V předchozím díle dvoudílného seriálu, který byl věnován této známé dvojici, jsme vám představili Zdeňka Svěráka. Nyní se podíváme na Ladislava Smoljaka, který již bohužel není mezi námi, ale rozhodně nám hlavně ze svého profesního života zanechal opravdu mnoho. Ladislav Smoljak se narodil 9.12 1931, a zemřel 6.6. roku 2010, a to ve věku 78 let. Během svého života byl znám ... Číst více »

Současné hudební hvězdy dlouho nevydrží

logo 6

Hudba je nedílnou součástí života každého z nás. Současná hudba však není natolik úspěšná jako hudba dvacátého století. Proč tomu tak je? Nových interpretů, kteří zastupují nejrůznější hudební styly, stále přibývá, ale hudba a jejich tvorba nepřináší nic nového. Melodie, rytmy i texty jsou všechny téměř stejné a je těžké vytvořit něco originálního a nového. Hudební trh je přeplněný, a ... Číst více »

Maják na ostrově Faros

majak

Dnes již neexistující stavba, která je opředena spoustou záhad a nejasností, jež se ostatně týkají původního vzhledu a technických parametrů tohoto majáku. Jeho situování bylo v Egyptě na deltě řeky Nil. Právě tam vznikl zhruba 280 let před naším letopočtem maják na ostrově Faros, který byl na dosah známému městu Alexandria. O jeho podobizně se dochovalo velice málo údajů, které jsou viditelné ... Číst více »

Nejznámější díla Karla Čapka

ctenar

Jméno Karla Čapka zná bezpochyby každý. Umíte ale vyjmenovat jeho stěžejní díla? My vám přinášíme menší přehled těch nejvýznamnějších. Romány a knihy pro děti Prvním významnějším dílem je Továrna na absolutno, vydané roku 1922. Inženýr Marek vynalezne motor, který může spalovat cokoli, je tedy neomezeným zdrojem tepla. Současně však vylučuje nebezpečné záření – absolutno- kvůli kterému se z lidí stávají ... Číst více »

Titanic – filmové podání

titanic

O tragickém potopení zaoceánské lodi Titanic jsme vám již podrobné informace přinesli v článku s názvem Ztroskotání Titanicu (přečíst si ho můžete zde). Psal se rok 1912, kdy při nárazu do ledovce přišlo o život mnoho set turistů, především třetí třídy. Příběh, který přímo mrazí v zádech a jenž v roce 1997 zfilmoval světově uznávaný režisér a scénárista James Cameron. Ten, na ... Číst více »

Divadlo Járy Cimrmana

divadlo

Jára Cimrman. Postava, kterou zná pravděpodobně každý z nás, především českých milovníků umění, filmu a divadla. Jde o fiktivní postavu, kterou stvořili dva významní umělci Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek. Strůjci kompletního života Járy Cimrmana, jenž je pro mnoho lidí živoucí bytostí, i když tomu tak není. Jeho životní příběh, dílo a vlastenectví bylo natolik silné, že dalo vzniknout divadelní scéně, ... Číst více »

Olinka aneb Život Karla Čapka

apek dopisy

Karel Čapek patří jistě mezi neznámější české spisovatele. Pojďte s námi prozkoumat jeho život. Proti čemu bojoval Karel Čapek a kdo byl jeho útěchou v těžkých dobách? Protesty a nemoci Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích v severovýchodních Čechách do rodiny lékaře. Jeho o tři roky starší bratr Josef Čapek je též známým českým umělcem, věnoval ... Číst více »

Jedinečný Pablo Picasso

Picasso Cesar1

Pablo Picasso je dnes již významným umělcem svého ražení, který skonal v roce 1973 ve Francii, kam se za svých mladých let odstěhoval poměrně záhy ze svého rodného Španělska. Vzhledem k tomu, že jeho otec patřil k umělcům vyučujícím na škole, neměl Pablo Picasso daleko ke zdědění určitého umu a talentu. Ostatně otec mu byl v tomto směru velice nápomocen a tak bylo zřejmé, že ... Číst více »

Slevy na vstupné

galerie

Víkendové výlety s rodinou se mohou pěkně prodražit. Asi každý hledá na slevových serverech výhodný nákup vstupenek. Na některá místa se možná vracíte, jinam stačí zajít jen jednou. Mezi nejoblíbenější místo běžné pražské rodiny určitě patří sedmá nejlepší zoo světa. Pražská zoologická zahrada Zoo Praha nabízí svým návštěvníkům možnost zakoupit si roční vstupenky. Rodinná vstupenka opravňující čtyřčlennou rodinu ke vstupu ... Číst více »

Humorista a scénárista Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák

Pokud mluvíme o Zdeňku Svěrákovi, můžeme se někdy setkat i se jménem Emil Synek, což je jeho používaný pseudonym. Tento humorista, dramatik a scénárista, ale také textař a herec se narodil 28.3. 1936. Nejčastěji je spojován s Ladislavem Smoljakem, a také s divadlem Járy Cimrmana. Mimo to je a byl spojován také s Jaroslavem Uhlířem, a to v souvislosti s hudební tvorbou. Život Zdeňka Svěráka ... Číst více »

Blíží se Mezinárodní filmový festival Febiofest 2015

febiofest

Koncem března se bude v Praze konat již 22. ročník populárního filmového festivalu- Febiofest 2015. Ani letošní ročník nezůstává pozadu a představí celou řadu filmových produkcí doplněnou o pestrý doprovodný program. Na festivalu nebudou chybět ani věhlasná jména, pozvání přijala řada zajímavých osobností filmu. Kde a kdy Festival pořadatelé soustředili do prostor multikina Cinestar na pražském Andělu. Zkrátka ale nepřijdou ... Číst více »

Finalisté Czech Grand Design v Národním technickém muzeu

czech grand design

Svěží vítr desingérských počinů několika návrhářů vane v Národním technickém muzeu na Letné. Již tradičně zde vystavují finalisté usilující o získání prestižní ceny Czech Grand Design. Každoroční výstava má letos změněné uspořádání. V minulých létech byla k vidění celá řada děl více než stovky umělců. Letos se prezentace zaměřuje na práci vždy tří finalistů v některé z osmi kategorií. Těmi ... Číst více »

Plesová sezóna v plném proudu

karnevalová maska

Místo Plesů, bálů a karnevalů se koná po celé republice celá řada. Můžete tedy vybírat s ohledem na blízkost k vašemu bydlišti. Konají se velké slavnostní plesy v okázalých prostorech, a také řada tématických menších akcí, jako třeba myslivecké nebo hasičské slavnosti. Záleží na tom, co chcete zažít, jak moc chcete tančit či se bavit jiným způsobem. vesnické bály jsou ... Číst více »

Simpsonovi – seriál, který žije na televizi, ale i na webu

Simpsonovi

Již v minulém článku jsme vám přiblížili seriál Červený trpaslík (můžete číst zde). Pokud je nějaký seriál, který je považován doslova za kultovní, potom je to jistě žlutá rodinka, která je nazývána jako Simpsonovi. Tento seriál zná většina lidí vyspělého světa, a vždy hltá nejenom každou novou epizodu, ale samozřejmě hltá i každou novou sérii. A jelikož se natáčejí nové ... Číst více »

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

otáčivé hlediště Český krumlov

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je světovým unikátem, a to hlavně proto, že dokáže skvěle skloubit kombinaci divadelního představení a unikátního technického prvku, díky kterému může dojít k dokonalému využití scénického prostoru. To vše tak vede k unikátnímu divadelnímu zážitku, pro který je otáčivé hlediště Český Krumlov tak vyhledáváno, a to nejenom mezi návštěvníky z tuzemska, ale i ze zahraničí. Základ hlediště byl ... Číst více »

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu