de de de


Novinky:
Home » Kultura » Hrad Karlštejn rozhodně stojí za návštěvu. Co nabízí?
Hrad Karlštejn rozhodně stojí za návštěvu. Co nabízí?

Hrad Karlštejn rozhodně stojí za návštěvu. Co nabízí?

Karlštejn je zcela jistě jedním z nejslavnějších a nejznámějších českých hradů. Většina z nás si ho možná více než z hodin dějepisu vybaví jako místo, kde se odehrává známý filmový muzikál s názvem Noc na Karlštejně. Tento majestátní hrad, který nalezneme asi třicet kilometrů jihozápadně od Prahy v okrese Beroun, byl postaven ve druhé polovině čtrnáctého století Karlem IV. jako místo, které mělo sloužit pro uchovávání korunovačních klenotů. Dnešní zajímavý architektonický vzhled hradu, pro který je typické stupňovité uspořádání jednotlivých budov, pochází ale až z poslední přestavby hradu v devatenáctém století.

Karlštejn a jeho poklady

Hrad Karlštejn navštíví každý rok mnoho desítek tisíc českých i zahraničních turistů, kterým hrad nabízí hned tři různé prohlídkové okruhy. První možností je základní okruh, jehož prostřednictvím si návštěvníci mohou prohlédnout především soukromé a reprezentativní prostory císaře Karla IV. Tato prohlídka trvá přibližně padesát pět minut. Druhou možností je tak zvaný exkluzivní okruh, stominutová prohlídka rozmanitých hradních prostor, jejíž součástí je i slavná kaple svatého Kříže, která sloužila jako úschovna korunovačních klenotů a také relikvií neboli ostatků svatých. Na stěnách kaple svatého Kříže mohou návštěvníci obdivovat například jedinečnou sbírku sto dvaceti devíti deskových obrazů, jejichž autorem je gotický Mistr Theodorik. Poslední třetí možnost představuje speciální  prohlídka Velké věže bez kaple svatého Kříže, která se nachází v druhém patře této věže. Délka této prohlídky je přibližně čtyřicet minut.

Všechny tři prohlídkové okruhy je možné absolvovat pouze s průvodcem a jsou nabízeny hned v několika světových jazycích. Hrad Karlštejn je z důvodu velkého zájmu návštěvníků otevřený na rozdíl od většiny dalších hradů téměř celý rok. Základní okruh je možné navštívit během všech měsíců roku s výjimkou ledna. Exkluzivní okruh je návštěvníkům k dispozici pouze od poloviny dubna do konce října, důvodem jsou specifické klimatické podmínky, které kaple svatého Kříže vyžaduje, omezen je i počet návštěvníků, které kapli mohou každý den navštívit. Proto je vhodné tuto prohlídku vždy předem zarezervovat s dostatečným časovým limitem. Velká věž je otevřena od května do konce září. Pokud jde o to, jak dlouhou dobu si na návštěvu hradu vymezit, minimum jsou alespoň dvě hodiny, ale mnohem lepší je alespoň půl dne. Lépe si tak můžete vychutnat podmanivou atmosféru podhradí, ve kterém se nachází velké množství nejrůznějších restaurací i zajímavých obchůdků s nejrůznějšími suvenýry či uměleckými předměty.

Karlštejn a jeho slavná historie

Historie hradu sahá do poloviny čtrnáctého století, konkrétně do roku 1348, kdy byl Karlštejn založen českým králem a římským císařem Karlem IV. Důvodem, proč se rozhodl hrad postavit, bylo to, že chtěl zajistit bezpečné a důstojné místo pro uchování královských pokladů, zejména říšských korunovačních klenotů a svatých relikvií. Karlštejn byl vystaven na svou dobu za neuvěřitelně krátký čas, pouhých osmnáct let, neboť historické kroniky uvádějí, že dokončen byl již roku 1365. Sám císař Karel IV. ale na hradě pobýval již o téměř deset let dříve a udává se, že velmi pečlivě dohlížel na jeho dostavbu i výzdobu. Jako bezpečné místo pro uschování vzácných klenotů a dalších důležitých věcí se Karlštejn velmi osvědčil. Například na začátku patnáctého století v souvislosti s husitskými válkami nechal na Karlštejn syn Karla IV. Václav IV. z bezpečnostních důvodů převést také české korunovační klenoty. Ty tu pak následně s několika krátkými přestávkami zůstaly téměř dvě stě let, až do začátku sedmnáctého století, kdy se vrátily zpět do Prahy.

Temnou dobou v historii hradu byla poté třicetiletá válka, během níž byl Karlštejn dobyt a zpustošen Švédy. Chátrání hradu pak pokračovalo i v osmnáctém století. Zájem o Karlštejn a jeho historii se znovu objevil až v souvislosti s národním obrozením v průběhu devatenáctého století. Na jeho konci poté proběhla rozsáhlá přestavba a rekonstrukce celého hradu, jejímž cílem bylo navrátit Karlštejnu jeho podobu a slávu. Hlavním architektem přestavby byl Josef Mocker. Výsledkem této přestavby je pak dnešní podoba hradu, která v sobě kombinuje gotiku, renesanci a novogotiku a díky níž Karlštejn získal svůj typický vzhled se všemi svými známými budovami, jako je Studniční věž, Purkrabský palác, Císařský palác s Mariánskou věží či Velká věž.

Svatby, filmy a plány do budoucnosti

Hrad Karlštejn je také oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů a pro natáčení nejrůznějších historických filmů a pohádek. Kromě již zmíněného muzikálu Noc na Karlštejně z roku 1973 s Vlastimilem Brodským, Janou Brejchovou, Jaromírem Hanzlíkem a Danielou Kolářovou v hlavních rolích, se na hradě natáčely i další filmy, například Údolí včel, Co je doma, to se počítá, pánové… či Jan Hus.

Do konce roku 2022 by měl hrad projít částečnou rekonstrukcí. Důvodem je především nedostatečné zázemí pro turisty, každý rok jich Karlštejn navštíví více než dvě stě tisíc a současné prostory zejména v letních mísících nestačí. Ve východní části purkrabství by tak mělo vzniknout nové návštěvnické centrum s prodejem vstupenek, suvenýrů, občerstvením i sociálním zázemím. V suterénu purkrabství by měla vzniknout nová expozice věnovaná minulým rekonstrukcím hradu a také expozice o historii vinařství na Karlštejně. Součástí plánované rekonstrukce by měla být i obnova užitkových zahrad a vznik nového multifunkčního sálu v Císařském paláci.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu