de de de


Novinky:
Home » Auto » Jak postupovat při nehodě, pokud druhý řidič nemá povinné ručení

Jak postupovat při nehodě, pokud druhý řidič nemá povinné ručení

Uzavřené povinné ručení oceníte, pokud vám někdo při autonehodě poškodí váš vůz, ale i v případě, že jste havárii způsobili vy. Jako poškozenému vám pojišťovna proplatí opravu škod a viníkovi nehody zase zaručí, že nebude úhrada způsobené škody nad jeho finanční možnosti. Povinné ručení je už dle svého názvu povinné a jistě ho máte s pojišťovnou uzavřené. Ale co dělat, pokud druhý účastník nehody patří mezi cca 130 tisíc řidičů, kteří jezdí po Česku bez něho?

Když způsobíte nehodu nepojištěnému řidiči

Bez ohledu na to, zda má poškozený sjednané povinné ručení či nikoliv, hradí opravu vozu ten, kým byla škoda způsobena. To znamená, že nezáleží na tom, koho poškodíte. Jste-li viníkem vy, vždy budou náklady spojené s úhradou škody vyžadovány na vás. V takovém případě budete za poctivě sjednané povinné ručení rádi. Ovšem druhého nepojištěného řidiče s největší pravděpodobností čekají nepříjemnosti kvůli tomu, že jej uzavřené nemá.

Když vám způsobí škodu nepojištěné vozidlo

Nemusíte se bát, že kvůli nehodě s vozidlem, jehož řidič nemá povinné ručení vyřízené, nedostanete peníze na opravu vašeho auta. Náhrada škody vám bude vyplacena díky České kanceláři pojistitelů z fondu, který má za úkol garantovat poškozenému nárok na opravu škod a to ve stejném rozsahu, jaké by bylo odškodné od pojišťovny při řádně sjednaném povinné ručení. Garanční fond také nastupuje v situaci, kdy není pachatel známý, nebo když dojde k havárii, jejíž druhý účastník je ze zahraničí.

Jak postupovat při nehodě bez povinného ručení

Pokud dojde k nehodě, při které byla jedna ze stran nepojištěná, je třeba tuto skutečnost co nejdříve nahlásit České kanceláři pojistitelů. Učinit tak můžete písemně na adresu této kanceláře nebo elektronicky přes webové stránky či e-mailovou poštou. Po obdržení hlášení o nehodě bez pojištění vám v zákonné lhůtě přijde vyrozumění o dalším postupu v této situaci. Nezapomeňte při hlášení uvést více informací o nehodě, rozsahu škody a okolnostech jejího vzniku. Ideální je přiložit kopii záznamu o nehodě. Neměly by především chybět údaje jako datum a místo nehody i poznávací značka a model vozidla.

Co byste ještě měli vědět

Ještě je třeba říci, že vyplacení škody z garančního fondu je možné jen tehdy, pokud k nehodě došlo na silnici nebo na jiné veřejně přístupné komunikaci. Nevztahuje se tedy například na havárii v soukromém areálu, ale ani třeba v podzemních garážích. Také byste měli vědět, že pokud narazíte na nepojištěné vozidlo, respektive pokud doslova narazíte vy do něho či někdo jiný do vás, nemusí být jediným důvodem chybějícího povinného ručení snaha druhého řidiče ušetřit. Povinné ručení například přestává platit v případě odcizení vozu – to je dáno ze zákona automaticky. Vyřízené pojištění také nemusí druhý řidič mít například dočasně kvůli chybě, která nastala při změně vlastníka automobilu.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*