de de de


Novinky:

Jak probíhají testy a jízdy v autoškole?

Teoretické lekce a praktické jízdy, které absolvujete během výuky autoškoly, slouží k tomu, abyste se naučili základní řidičské dovednosti a abyste byli připraveni na závěrečné zkoušky. S úspěšným získáním řidičského oprávnění vám však také pomůže, když víte, do čeho jdete a co vás přesně čeká při teoretické i praktické zkoušce.

Teoretická část

Jako první začnete s teoretickou částí zkoušky. Tu je nutné splnit a uspět v ní, abyste mohli přestoupit k praktické části. Je logické, že pokud neprokážete dobré teoretické znalosti, nemůžete usednout za volant. První část probíhá formou vyplňování otázek přes PC na dopravním odboru magistrátu nebo obce. Sami nic nepíšete, jen zaškrtáváte správné odpovědi. Nemusíte se bát chytáků. Vždy je správná jen jedna z odpovědní. Čtěte však otázky pozorně – některé jsou si hodně podobné a liší se jen v číselné specifikaci. Na vyplnění máte 30 minut, v případě lékařem doloženého potvrzení o omezení, jakým je například dyslexie, získáte celou hodinu. Test obsahuje celkem 25 otázek. Ty prověří vaše znalosti především dopravních předpisů. Jejich forma je textová, v některých případech i s ilustračním obrázkem. Můžete získat maximálně 50 bodů. K úspěšnému složení zkoušky je zapotřebí dosáhnout minimálně 43 bodů – můžete si tedy dovolit drobnou chybu například překliknutím, ale je odporučováno se dobře připravit a na možnost chybovat z nedostatku znalostí nespoléhat. Všechny otázky jsou předem dostupné v tištěné i on-line podobě a nechybí ani na internetu volně dostupné simulace.

autoškola 1566911237

NadinLisa / Pixabay

Praktická část

Pokud uspějete při teoretické části, přejdete na druhou praktickou část. Zde budou vaše znalosti testované přímo v ostrém provozu na silnici. Po absolvování lekcí v autoškole byste s tím neměli mít problém. Jízdy probíhají ve městě a za obcí, kde jste v rámci autoškoly měli cvičné hodiny, tudíž jste s velkou pravděpodobností těmito silnicemi již jeli. Ověřované budou vaše řidičské dovednosti v mnoha ohledech – můžete počítat s jízdou v obci i mimo ni, s přechody, semafory, parkováním a dalšími běžnými dopravními situacemi. V autě s vámi ve většině případů sedí komisař, váš instruktor autoškoly a druhý žák, se kterým se v polovině jízdy vystřídáte. Jízda trvá obvykle kolem 30 – 40 minut. Její směr určuje komisař, který vás naviguje stejným stylem jako lektor při výuce. Pro úspěšné splnění musí být vaše jízda bezpečná, sebevědomá a nesmíte se během ní dopustit žádného dopravního přestupku.

Další části

Dříve byly součástí testování i technické otázky z údržby vozidla. Dnes již tomu tak pro osobní automobily není a ústní zkouška z ovládání a údržby zůstala pouze pro řidičské oprávnění pro skupiny C a D. Otázky jsou předem známy jako u testu znalostí z dopravních předpisů. Z 25 otázek vám komisař přeloží 1 – 4 dle svého uvážení. Pokud jste v jakékoliv z částí neuspěli, nezoufejte. Je možnost je opakovat; nejdříve však za 5 pracovních dní od posledního pokusu. Opravné testy můžete skládat po dobu 6 měsíců od prvního testování. V případě nesplnění ani při tak velké možnosti oprav je třeba absolvovat znova autoškolu.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*