de de de


Novinky:

Loď Costa Concordia a záchranné práce – 2. díl

Loď Concordia ztroskotala na počátku minulého roku. Velká námořní tragédie, která si vyžádala několik desítek životů, a dva cestující jsou stále ještě pohřešováni. Costa Concordia patřila mezi pýchu zaoceánských lodí. Vlivem špatného rozhodnutí kapitána však skončila na boku a z poloviny potopená.

Po ukončených záchranných pracích, které se soustředily na lidské životy, probíhaly během celého roku přípravy pro vyzvednutí vraku, jež byl naštěstí poničen tak, že z něj nevytékaly žádné toxické látky. Právě jejich situování v lodi rozhodlo o tom, že plavidlo musí být zvednuto a odtaženo v celku, nikoliv rozřezáno.

Costa-Concordia-shipwreck-july-2013-3

autor fotky: Isjc99

Costa Concordia a její pozvolné vylovení

Vzhledem k tomu, že plocha lodi Concordia má velikost přibližně tří fotbalových stadionů, dalo se samozřejmě očekávat, že vyzvednutí nad hladinu bude určitě náročné, nejenom po stránce technické, ale také ekonomické.

Costa-Concordia-with-caissons-july-2013

autor fotky: Isjc99

Již dnes je znám přibližný výdaj, který se pohybuje kolem neuvěřitelných 600 milionů eur. Aby byla loď postavena do vzpřímené polohy a byla schopna jakéhokoliv dalšího odtažení, bylo zapotřebí přibližně padesáti velkých navijáků. Loď byla vytahována za pomoci silných ocelových lan a řetězů.

První fázi vylovení bylo její nadzvednutí o 25 stupňů. Poté se k jejímu boku připevnila speciální nádrž, která byla pozvolna napouštěna vodou. Její hmotnost tak postupně zvedala loď, která se svojí spodní hranou opírala o speciálně vybudované, umělé dno.

15 Control room in front of Costa Concordia

autor fotky: Rvongher

Odtažení během několika měsíců

Costa Concordia dnes stojí opět vzpřímeně a probíhají další přípravy na její odtažení z blízkosti ostrova Giglio, kde ztroskotala. Její osud je však napsán už nyní. Vzhledem k výraznému poškození a poničení vodou, bude sešrotována. Tím se ukončí další etapa velké zaoceánské lodi.

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

3 komentáře

  1. Hm, zajímavé. Zajímalo by mě, jak je to dnes s kapitánem, jak dopadl!

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*