de de de


Novinky:

Ve městě Pondetevdra nenarazíte na žádná auta

Město bez aut, tak nějak lze charakterizovat španělské Pondetevdro. Toto malebné městečko je unikátní z mnoha nejrůznějších důvodů. Jsou to významné historické památky, spousta umění, kultury, mírumilovní lidé, ale také vynikající gastronomie a čistota. To vše je ale do určité míry v pozadí před tím, v čem Pondetevdra oproti jiným městům světa jednoznačně vyniká.

Město bez aut

Tehdy se psal rok 1999, kdy byl na tamní radnici rozhodnuto, že do města nebudou moci vjíždět žádné automobily, respektive motorové dopravní prostředky. A to do celého centra. Právě od roku 1999 tento zákaz platí a už je to v podstatě 20 let, kde si můžete užívat svěžího vzduchu a minimálního hluku.

Město Pondetevdra vzalo tento zákaz opravdu vážně, takže když se rozhodnete vyrazit na toto místo, nesmí vás překvapit to, že svůj vůz budete muset zaparkovat na kraji města. Na druhou stranu, k tomu jsou v této oblasti zřízena velká parkoviště. Ta svou rozlohou vytváří až 15 000 parkovacích míst, což je více než dobré.

Pondetevdra je městem, které v tomto směru šlo ještě dál. To znamená, že třeba v centru nenajdete žádné značky, semafory a podobná dopravní značení. Nic z toho nekazí krásu tamního prostředí a historických staveb.

Ve své podstatě i město opravdu ulevilo, protože do centra denně směřovalo více jak 17 000 automobilů, což se pochopitelně projevu nejenom ve zhoršení životního prostředí, ale také v rámci v nadměrné hlučnosti. Tohle všechno s příchodem zákazu vjezdu do centra Pondetevdry naprosto zmizelo.

JOERG-DESIGN / Pixabay

Pouze chodci a cyklisté

Jestliže si pokládáte otázku, na koho vlastně můžete narazit v centru tohoto malebného městečka, odpověď bude velice přímá a zřejmá. Jsou to pouze chodci a cyklisté. A ti se navíc nesmí pohybovat rychlostí větší jak 30 kilometrů v hodině. V celém městě platí jasné pravidlo, že chodec je tím, kdo má vždy přednost. Teprve za ním stojí cyklisté a až pak automobily. Toto rozhodnutí tehdejší vlády na úřadě sebou přineslo spoustu pozitivního.

Došlo k úplnému poklesu dopravních nehod v centru Pondetevdry a zároveň nebyli zraněni nebo usmrceni žádní chodci vlivem projíždějících automobilů. Spousta přijíždějících lidí do města nemusí řešit problémy s parkováním v centru, protože jednoduše využijí okolních parkovacích ploch. Tím pádem odpadla jistá nervozita a lidé jsou daleko klidnější.

A v neposlední řadě je to klid, jemuž se můžete oddávat v okamžiku, kdy se zaposloucháte u otevřeného okna. Neslyšíte žádné pískání brzd, zvuky motorů a podobné věci. Jediné, co uslyšíte mohou být cyklisté a nadšení turisté pohybující se v centru Pondetevdry bez jakékoliv obavy o vlastní život. Toto město má díky tomuto zákazu své kouzlo, které láká spoustu turistů a cestovatelů.

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*