de de de


Novinky:

Cestování v horku s dětmi

Horké a slunné počasí je něčím, na co se těší většina lidí po celý rok. Léto, které je spojeno se silným slunečním svitem nám dopřává možnost nekonečné relaxace u vody, cestování, poznávání a podobně. Jako dospělí si s velkým vedrem dokážeme bez sebemenšího problému poradit. Jak to ale zvládají naše malé ratolesti, které v podstatě ještě neumí mluvit? Pro ty už mohou být horka méně snesitelná, a dokonce i nebezpečná.

Jestliže plánujete cestování v horku s dětmi, tento článek by se vám měl stát takovou pomyslnou pomůckou, jak ochránit své malé dítě a jak pro něj vytvořit ty nejlepší podmínky pro přepravu i za vysokých teplot.

Pozor na dehydrataci

Nežli vám přineseme tipy na to, jak cestovat s malou ratolestí v horku, je nezbytné zmínit jednu důležitou věc. Vy jako rodiče byste měli být schopni na základě několika faktorů rozeznat, zda vaše dítě ve velkých teplotách netrpí a není dehydrované, což mimochodem může vést i ke zdravotním komplikacím a ohrožení života.

Pokud podceníte cestování v horku s dětmi, může se stát, že budou dehydrované. Tento stav se začne projevovat například tak, že nebudou mít chuť k jídlu, budou podrážděná, začnou brečet nebo budou naopak příliš spavá. Proces dehydratace kromě jiného poznáte i tak, že dítě má suchou pokožku, suchá ústa a pozvolna se začne zvyšovat jeho fyzická teplota, a to i při běžném dotyku rukou. Posledním poznávacím znamením je pak to, že ratolest začne zvracet nebo má průjem.

dagon_ / Pixabay

Zásady bezpečného cestování s dítětem v horku

Abyste se vyhnuli všem výše uvedeným scénářům, které mimochodem nepatří mezi ty příjemné, zaměřte se na pár důležitých věcí. V první řadě je to dodržování pravidelného pitného režimu. U kojenců se je snažte mnohem častěji krmit.

Při velkých teplotách volte letní dětské oblečení a zbytečně s ním nezakrývejte větší část dětského těla. Důraz byste měli klást na přikrývku hlavy a dostatečné stínění, což nabízí řada moderních kočárků. Snažte se dítě neuzavírat do prostor, kde může dojít ke zvýšené koncentraci teplého vzduchu a k celkovému nárůstu teploty. Raději dávejte přednost větraným a vzdušným prostorám. To platí nejenom při procházce venku, ale i kdekoliv jinde. Například v automobilu.

  • Stínění na okna
  • Pootevřená okna
  • Puštěná klimatizace
  • Hlídání vnitřní teploty vozidla

V žádném případě nenechávejte dítě v odstaveném autě na parkovišti či kdekoliv jinde. A to především v okamžiku, kdy na něj svítí slunce. Teplota v takto stojícím voze se po chvíli může šplhat k astronomickým hodnotám, které mohou být pro malé dítě dokonce smrtelné.

Jestliže tedy plánujete cestovat v horku s dětmi, myslete na to, že jejich organismus snáší vedra trochu jinak než vy sami.

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*