de de de


Novinky:

Objevte krásy Velké a Malé Ameriky. Vůni západu najdete jen kousek od Berouna

Rádi cestujete? A víte, že kus Ameriky najdete i u nás, v Česku? Ano, je to tak, jen kousek od Berouna najdete zatopené lomy, které bez nadsázky připomínají mohutné kaňony, jež najdeme na severoamerickém kontinentu.

Skoro jako v Americe

Prvním místem, kde stojí za to se zastavit, je bezpochyby lom Velká Amerika. Tzv. český Grand Canyon je vápencový, asi 800 m dlouhý, 200 m široký, až 100 m hluboký zatopený lom. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, které zejména v létě lákají ke koupání. Jenže je tu jeden háček – brána k lomu je trvale uzavřena, a tak řada lidí volí poměrně riskantní sestup po skalách na dno Velké Ameriky, což rozhodně nelze doporučit. Bezpečně si lze lom prohlédnout z vyhlídky přímo u parkoviště, nebo z pěšin vedoucích kolem lomu. Možná vám tento výhled bude připadat povědomý. A nejste mimo – místo je totiž vyhledávanou lokalitou pro točení filmů.  Byly zde natáčeny scény do filmů Limonádový Joe a Akumulátor.

lom amerika

Andrew-Art / Pixabay

Jeho menšího bratra, Malou Ameriku, najdete nedaleko. Je to druhý, o něco menší, vápencový lom. Rovněž i tento lom je zatopený křišťálově čistou vodou. Ve stěnách lomu můžete pozorovat velké čtvercové otvory – jsou to právě bývalé důlní štoly. Ústí sem hlavní sběrná chodba 3. těžebního parta. V současné době jsou štoly významným zimovištěm netopýrů. Oba lomy jsou spolu s ostatními v blízkém okolí propojeny podzemními štolami, které jsou ovšem pro širokou veřejnost nepřístupné.

Oblast mýtů a legend

Jak jste asi zjistili, oba lomy jsou pro veřejnost trvale nepřístupné. I tak se ale dovnitř pravidelně snaží proniknout celá řada dobrodruhů, které lákají dlouhé neprozkoumané chodby i tajemná atmosféra místa. Je totiž nutno podotknout, že celá oblast je doslova prošpikovaná mýty a legendami, které celé oblasti ještě dodávají na zajímavosti. Ta nejznámější vypráví o hrůzném přízraku v německé uniformě SS jménem Hans Hagen, který se náhle vynořuje ze štol, zase se v nich beze stopy ztrácí a má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení. Jde zjevně o legendu vycházející z neblahé historie během druhé světové války, kdy byly lomy využívány i německými vojáky jako vhodný úkryt.

lom amerika

JKD / Pixabay

K lomům snadno a rychle

Jak se k této nádheře dostat? Není to nijak složité. Lomy se se nacházejí u obce Mořina, do navigace můžete zadat přímo „Velká Amerika“. Z centra Prahy je nejrychlejší cesta po dálnici D5. Pokud přijedete z jiné strany, stačí se v obci Mořina vydat do kopce směrem Kozolupy/Bubovice. Při příjezdu z Mořiny budete mít lom po levé straně. Do této oblasti se ale lze dostat i pohodlně autobusem, a to přímo z Prahy – Zličína, odkud jede autobus do obce Mořina. Nejbližší železniční stanice je Karlštejn – žel. stanice. Vlaky na trase Praha – Karlštejn – Beroun jezdí v pravidelných půlhodinových intervalech. A když zmiňujeme Karlštejn, hodí se připomenou, že právě mezi těmito dvěma turistickými atrakcemi vede nádherná turistická stezka. Je tedy ideální tyto dvě místa spojit v jediný výlet, který potěší celou rodinu.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*