de de de


Novinky:
Home » Cestování » Podle čeho vybírat kemp při dovolené?

Podle čeho vybírat kemp při dovolené?

Léto vždy bylo, je a bude spojené s dovolenými a cestováním. Vzhledem k letošní specifické situaci způsobené epidemií koronaviru muselo mnoho lidí své letní plány přehodnotit a mnohem více lidí dalo také přednost tomu strávit dovolenou v doma nebo lépe řečeno v naší republice. Na řadu se tak po několika letech útlumu dostávají opět i české kempy a tábořiště, které mají pro mnoho z nás v sobě ukrytou i jakousi vzpomínku na dětská léta. Česká republika je unikátní svým počtem kempů, které se na jejím území nacházejí, je jich více než tisíc. V jejich kvalitě existují samozřejmě rozdíly, i z toho důvodu jsou každoročně zveřejňovány řebříčky nejlepších kempů, které se svým zázemím často vyrovnají kempům zahraničním. Jak se tedy v široké nabídce kempů vyznat a podle čeho vybrat, kam vyrazit? Máme pro vás několik praktických rad a tipů.

Předně je třeba říci, že i když kemp nebude samozřejmě nikdy jako hotelový komplex, zdaleka už ale neplatí, že se musí jednat o „sparťanské ubytování“ a že se musíte připravit na nepohodlí v podobě suchého záchodu či studené vody. Opak je pravdou, velké množství dnešní kempů nabízí opravdu moderní a pohodlné prostředí pro strávení příjemné dovolené.

Počet hvězdiček

Jak tedy poznat dobrý kemp? Nejjednodušším způsobem je strávit nějaký čas na internetu. Podobně jako hotely či penziony, i kempy jsou na základě své kvality a služeb oceňovány počtem hvězdiček, kde opět platí tím více, tím lépe. Obecně mohou být kempy hodnoceny jednou až čtyřmi hvězdičkami. Jedna hvězdička představuje jednoduchý kemp ve stylu tábořiště pro nenáročné klienty. Dvě hvězdičky by měly značit zázemí v podobě například určitého sportovního vybavení a kvalitních sprch s toaletami. Tříhvězdičkový kemp by měl mít ve svém areálu obchod s potravinami a hygienickými potřebami. Nejkvalitnější kempy by měly disponovat čtyřmi hvězdičkami, které by měly být například zárukou nepřetržité ostrahy kempu či bezbariérového vybavení. Problémem je, že většina kempů tyto hvězdičky, které jsou jakýmsi certifikátem kvality, nemá. Jedná se totiž o nepovinnou certifikaci, kterou zajišťuje Živnostenské společenstvo kempů a chatových osad, které ale sdružuje pouze přibližně osm desítek kempů a přiděluje jim tyto certifikáty. Dalším úskalím je, že někteří majitelé uvádějí ve svých kempech počet hvězdiček bez toho, aby jim je někdo ve skutečnosti opravdu udělil. Vyplatí se tedy obezřetnost. Kromě zmíněného společenstva se oceňováním kvality kempů zabývají i další agentury a organizace, například Český systém kvality služeb neboli CSKS, Asociace kempů pro Českou republiku a také Czechtourism.

Žebříčky spokojenosti podle návštěvníků

Prospěšné mohou také být prezentace kempů na webových stránkách a v neposlední řadě také recenze a diskuze návštěvníků, kteří v daném kempu pobývali před vámi, pokud možno ve stejném roce, nikoli před pěti lety, neboť od té doby se kvalita mohla změnit jak směrem k lepšímu, tak bohužel i směrem k horšímu. Existují i různá hlasování návštěvníků, na základě kterých se poté vyhodnocují nejlepší kempy. Pokud jde například o nejlepší kempy loňského roku, na prvním místě se na základě tohoto hlasování, které proběhlo na několika internetových portálech, které souvisejí s kempováním, umístil Autokemp Sedmihorky v Libereckém kraji, druhé místo obsadilo Rekreační středisko Stará Živohošť ve Středočeském kraji a na třetím místě se umístil jihomoravský Camping Vranovská pláž.

Rozmanité vybavení i animační programy

Důležitou součástí kempů jsou kromě ohnišť, kde si můžete opéct klasické vuřty, také nejrůznější sportoviště s možností zapůjčení rozmanitého sportovní vybavení, od míčů na volejbal či fotbal přes tenisové vybavení až po kola či loďky. Většina kempů dnes návštěvníky láká také na možnost koupání ve vlastním koupališti či na lanová centra. Pro rodiny s dětmi bývají důležitým kritériem také dětská hřiště a speciální animační programy zaměřené právě na dětské návštěvníky. Pro milovníky čtyřnohých mazlíčků je důležité i zázemí pro ně, nejen zamilované dvojice zase ocení například kempy s letním kinem, koncerty či tematicky zaměřenými večery. Samozřejmostí je v dnešní době pokrytí celého kempu kvalitním wi-fi signálem.

kemp

Kemp není nutně jen stan a stánek s rychlým občerstvením

Zatímco léta svého dětství jsme v kempu strávili ve stanu, dnes spaní ve stanu rozhodně není jedinou možností, kterou kempy nabízejí. Téměř samozřejmostí je nabídka ubytovacích možností v nejrůznějších chatkách a také karavanech či obytných přívěsech. Některé kempy nabízejí také ubytování ve srubech či mobilhomech. Podobnou proměnou a ve většině případů změnou k lepšímu prošlo v kempech také stravování. I když v mnoha kempech stále najdete typické stánky s rychlým občerstvením, nebývá to již zdaleka jediná možnost. V mnoha kempech najdete i restaurace a také obchody s širokou nabídkou potravin v případě, že například dáváte přednost vlastnoručně připravené večeři.

Speciálně zaměřené kempy

Oproti minulosti je v nabídce kempů patrný ještě jeden trend, a to že mnohé kempy jsou speciálně zaměřené na určitou klientelu. Tomu pak samozřejmě odpovídá jejich vybavení i programy, například pro rodiny s dětmi, seniory, vodáky, motorkáře či rybáře. S tím pak souvisí i již zmíněné sportovní zázemí či kulturní program daného kempu. Pokud jde obecně o nejčastěji uváděné problémy, na které lidé v souvislosti s ubytováním v kempech nejčastěji v hodnocení upozorňují, jedná se především o lepší a novější sociální zařízení, lépe udržované plochy určené pro stany s možností elektrické přípojky a také větším soukromím. Další stížnosti se pak vztahují k personálu, zejména k tomu, že v mnoha kempech není nepřetržitá recepce.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*