de de de


Novinky:

Čištění střechy od mechu a organických nečistot

Mech na střeše může mít spoustu negativních vlivů. Narušuje totiž krytinu, zadržuje vodu i ucpává okapové žlaby. Proto je vhodné jej odstranit. Účinným postupem přitom může být čištění střechy wapkou.

Čištění střechy wapkou

Wapka je vodní mechanický přístroj, který slouží k vysokotlakému čištění povrchů a materiálů. Lze jej tedy využít i k mytí strechy. K mechanickému čištění můžete použít nástroje, jako je špachtle, rýžový kartáč (tzv. rejžák) a smeták (ideálně se silnými štětinami). Ačkoli je možné využít i klasickou zahradní hadici, doporučujeme čištění střechy wapkou, neboť se jedná o jednoduchý a efektivní způsob. Voda totiž díky vysokému tlaku proudí velmi rychle a prudce, takže likvidace mechu na střeše probíhá bez větších potíží.

Jak vybrat vhodný vysokotlaký čistič?

Obecně platí, že i ty nejméně výkonné wapky jsou při čištění střech efektivnější než obyčejná zahradní hadice. Přesto se při výběru vhodného přístroje zaměřte na několik důležitých parametrů.

  • Tlak vody. Nejlevnější wapky disponují tlakem do 120 barů. Pokud chcete kvalitnější přístroj, měl by mít tlak přes 140 barů.
  • Průtok vody. Chcete-li čistit menší plochy, stačí průtok do 400 litrů na hodinu, u větších ploch by ale měl být vyšší.
  • Příkon. V tomto ohledu vám zřejmě postačí wapky s příkonem do 2 000 W. Ty nejsilnější ale mají přes 5,5 tisíce W.
  • Další důležité parametry. Při nákupu vysokotlakého čističe se můžete soustředit i na délku tlakové hadice, možnost regulace tlaku, ohřevu vodu a další funkce.

Odstranění mechu ze střešních tašek chemií

Ne vždy ale použití samotné vody přinese kýžený výsledek. Pokud jste už čištění střechy vodou zkoušeli a výsledek Vás zklamal, můžete vyzkoušet přípravky na odstranění mechu ze střechy, které budou spolehlivě účinkovat na řasy, plísně a další organické nečistoty.

čištění alpské střešní tašky BRAMAC

Pokud nemáte na střeše několikacentimetrovou vrstvu mechu, kterou je lepší seškrábnout nahrubo špachtlí nebo kartáčem, není potřeba střechu před čištěním nějak extra předčišťovat. V prvním kroku je potřeba na střešní krytinu nanést fungicidní prostředek, v našem případě to bude čistič REX-AM.  REX-AM povrchy vyčistí a vrací jim původní estetické kvality. Jeho nespornou výhodou je, že neatakuje sklo, plasty a barvy používané ve stavebnictví, není nutné zalepovat okna, po kontaktu s přípravkem stačí povrch důkladně omýt vodou.

Roztok REX-AM naneste nejlépe rozprašováním. Mech, plísně, atd. nechte důkladně nasáknout přípravkem. Po 30 minutách povrch důkladně vypláchněte studenou tlakovou vodou (min. 10 MPa).

V případě, že na střeše zbyly nějaké nečistoty, postup opakujte ještě jednou. Zřejmě jste roztok neměli dostatečně koncetrovaný.  Při správně zvolené koncentraci roztoku a době působení vyčistí REX-AM povrch v jednom cyklu a není nutná opakovaná aplikace.

Pokud chcete střechu ochránit před novotvorbou řas a mechu, doporučujeme použít další prostředek PREVENT-AM nebo WRA 80, které hydrofobizují povrch a chrání před novotvorbou organických nečistot – řas, mechů, plísní, lišejníků a hub na ošetřených plochách.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*