de de de


Novinky:

Je lepší látková nebo kožená sedačka?

Sedací souprava či sedačka ve spojení s křesly je nedílnou součástí jakéhokoliv obývacího pokoje. Asi každá domácnost disponuje tímto typem nábytku, který tvoří takovou pomyslnou pýchu a dominantu místnosti. Spousta lidí se však zamýšlí nad tím, jaký typ sedací soupravy z hlediska potahového materiálu zvolit. Ta největší dilemata vznikají pochopitelně mezi látkovými a koženými sedačkami. Obě dvě kategorie mají spoustu příznivců a odpůrců. Je však pravdou, že po nákupu vám většina z nich doporučí to, co mají právě doma.

Proto jsme se rozhodli provést trochu objektivnější a obecnější srovnání těchto výrobků. Porovnat jejich hlavní výhody a nevýhody na jednom místě, a to z pohledu různých oblastí od pohodlí až po výslednou péči o potahový materiál.

Design sedací soupravy

Pojďme začít tím, s čím se při volbě látkové nebo kožené sedačky dostáváme do kontaktu nejvíce. To je pochopitelně vhled. Je to první, co uvidíte v okamžiku, kdy vejdete do svého obývacího pokoje. Z pohledu sladěnosti sedačky s ostatními prvky interiéru nebude problém asi v jednom případě, i když je pravdou, že z hlediska barevných variant si přijdete na své spíše u látky. Ať už jde o jednobarevné dekory nebo kombinace více barev dohromady.

Vzhled je velice individuální záležitostí, takže je patrné, že z této kapitoly nevzejde asi žádný jasný vítěz. Padnout by však měly alespoň obecné informace. Například to, že kůže působí určitě luxusnějším dojmem na první pohled. Do jisté míry je značkou určitého přepychu, což lze zpozorovat nejenom v moderních a současných interiérech, ale také v těch starších a tradičních.

Látková sedačka bude působit trochu levnějším dojmem. Určitým kompromisem pak zůstávají sedací soupravy kombinující kůži a textil dohromady, popřípadě látková sedačka ve spojení s eko kůží, která jí dodává patřičný šmrnc.

edaeeaceecddfebfedc

danielam (CC0), Pixabay

Pohodlí sedačky

Nyní se pojďme od vzhledu přesunout k těm praktickým záležitostem, mezi něž rozhodně patří pohodlí. Pokud se vám sedačka líbí na pohled, další fází je to, že se na ní posadíte. I zde tak trochu záleží na potřebách každého z nás, ale tady asi můžeme být trochu konkrétnější.

Je naprosto logické, že látkový potah sedací soupravy bude působit daleko hřejivějším dojmem. V závislosti na použité tkanině se lze bavit také o příslušném pohodlí, které bude asi na omak příjemnější nežli kůže. V jejím případě musíte počítat se studenější plochou, což nemusí vyhovovat každému, když sedačku primárně využívá k relaxaci a odpočinku. A teplo je přece jenom lepší vlastností. Určitou nevýhodou kožené sedačky může být i lepivý povrch v letním období, kdy se člověk přirozeně více potí a když si sednete na koženou sedačku ve spodním prádle, můžete se nemile přilepit. Navíc vás její povrch zastudí. Takže z pohledu komfortu nezávisle na vkusu každého z nás jednoznačně vede látková sedací souprava.

Péče o sedací soupravu

Při každodenním používání sedačky je pochopitelné, že bude docházet k ulpívání nejrůznějších nečistot, sem tam se stane nehoda s vylitým nápojem a podobné věci. Jak si tedy stojí látkové versus kožené sedačky v tomto směru?

Hodně se to odvíjí od toho, do jak kvalitních materiálů budete investovat. Čím kvalitnější, tak tím pochopitelně lepší. Obecně však platí, že z kožené sedací soupravy dostanete jakékoliv nečistoty mnohem snáze. Stačí je z koženého povrchu otřít a je po problémech. Na druhou stranu byste neměli opomíjet na ošetření povrchu. Pokud čas od času použijete vhodné doplňky, vyvarujete se jakémkoliv nevzhlednému praskání kůže a snazšímu odstranění nečistot.

Je pravdou, že látková sedačka je z pohledu údržby asi náročnější. Z textilního povrchu se přece jenom odstraňují fleky daleko hůře a mnohdy je k tomu zapotřebí použít parních nástrojů. Pokud ovšem zvolíte dražší textilii s nějakou povrchovou úpravu, půjde vám to o trochu snáze. V tomto případě však více bodů získává kůže.

Sedačka vs. alergie

V dnešní době je bohužel naprosto běžné, že spousta z nás trpí nejrůznějšími alergiemi, které obtěžují nejenom dospělé, ale také děti. Vzhledem k tomu, že jsou to často alergie na prach, roztoče a podobné škůdce, je zapotřebí větší čistoty v domácnosti a zároveň správné volby nábytku. A sedací souprava je jasným důkazem těchto slov.

Látkové sedačky jsou větším semeništěm a domovinou nejrůznějších chlupů ze zvířat, roztočů a podobných tvorů. I když budete věnovat textilu pracnější údržbu, stejně se takových neduhů nikdy nezbavíte. Naopak koženou sedací soupravu lze označit jako hypoalergenní. To znamená, že v takovém potahovém materiálu se těmto „zvířátkům“ jednoduše nedaří. Pro alergika je tedy lepší investovat právě do kůže, která v tom případě vyhrává i tuto oblast porovnání.

Pořizovací náklady sedačky

Nakonec se pojďme zaměřit na to, kolik takové sedací soupravy vlastně stojí. Jestliže srovnáte látkovou sedací soupravu s koženou sedací soupravou je zřejmé, kdo se v této kategorii stane vítězem. Je to pochopitelně látka, která je oproti luxusnější kůži levnější. Svou cenou mnohdy překonává i alternativu v podání eko kůže. Za látkovou sedačku zaplatíte jednoduše méně.

Výsledný verdikt

Jak můžete správně vidět po přečtení tohoto článku, porovnání látkových a kožených sedaček v těch nejzásadnějších bodech vychází nerozhodně. Dva proti dvěma. Výsledná volba tak opět vychází z vašich požadavků, zvyklostí a věcí, jimž dáváte ve svém životě přednost. Každé z těchto posuzovaných kategorií přisuzujeme odlišnou váhu, která se promítne i do našeho finálního rozhodnutí.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*