de de de


Novinky:

Laminát, vinyl nebo dřevo? Jak vybrat tu správnou podlahu

Správný výběr podlahy je velice důležitý, protože podlaha plní praktickou funkci a zároveň také estetickou. Měla by v daném interiéru dobře vypadat a zároveň by měla být dostatečně odolná a kvalitní, aby vám vydržela po mnoho let. Ale jakou vybrat? Na trhu existuje mnoho materiálů a každý z nich má své specifické vlastnosti. Proto vám nyní pro lepší rozhodování představíme tři nejčastěji používané typy – laminát, vinyl a dřevo.

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha je levným řešením a rozhodně po ni sáhne každý, kdo chce ušetřit. Její kvalita je však i přes nízkou cenu velice dobrá. Laminát vyniká především svou pevností a odolností. Nemusíte se tedy bát, že byste tuto podlahu při běžném chodu domácnosti poničili. Pokud kladete na odolnost vyšší nároky, vyrábí se také speciální laminátové podlahy se zvýšenou pevností, jež se pak hodí i do velice namáhaných interiérů. Tento materiál také určitě zvolí každý, kdo si nemůže z přírodních podlah vybrat to pravé a hledá originální provedení – laminát je totiž vyráběný v celé řadě různých designů od těch napodobujících dřevo či dlaždice, až po pestré netradiční vzory. Na materiálu také určitě oceníte, že dobře drží barvu i na slunci a také to, že se velice jednoduše uklízí. Nevýhodami pak je nemožnost rekonstruovat část podlahy (například v případě jejího poškození) a problematické používání v interiérech s velmi vysokou vlhkostí.

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha je další zajímavou alternativou ke klasickým přírodním materiálům, jako je dřevo. Svými vlastnostmi je vinyl velice podobný předchozímu typu a možná jej znáte lépe pod názvem PVC. Od laminátu se neliší materiálem, jen tím, že vinyl obsahuje skelné vlákno a je vyráběný ve formě dílů, nikoliv jako celistvá rule. Vybrat si tudíž můžete také z celé řady různých vzorů i barevných provedení a rovněž nezatížíte příliš vaši peněženku. Čištění je velice snadné, stejně jako odolnost proti běžnému poškrábání a poničení.

floor

Life-Of-Pix / Pixabay

Dřevěná podlaha

Pokud jste milovníky přírodních materiálů, určitě spíše sáhnete po dřevu, než po laminátu nebo po vinylu. Ačkoliv dnes umělé podlahy dokáží strukturu dřeva opravdu věrně simulovat, originál je jen jeden. U dřeva se však připravte na to, že si za kvalitní podlahu připlatíte a také že budete muset v některých případech více dbát na údržbu a ošetřování dřeva. Dřevo rovněž není dobré umisťovat do příliš vlhkých interiérů. V porovnání s umělými materiály je možné jej i po poškrábání či jiném poničení vrátit do skvělého stavu jednoduchým zbroušením a nalakováním. K poškození však při běžném používání nedojde – dřevo je velice odolné a vyniká i svou stálostí a to jak barevnou, tak tvarovou. Údržba je snadná a navíc s tímto materiálem získáte skvělou přírodní izolaci. Jeho výhodou v porovnání s umělými materiály také je, že nezadržuje po nalakování ve spárách prach a díky tomu se hodí i pro alergiky.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*