de de de


Novinky:

Je bezpečná platba kartou online na e-shopu?

Mnoho e-shopů umožňuje v současné době platit přímo přes internet prostřednictvím karty. Tento způsob je velice rychlý, pohodlný a praktický. Také mnohdy vyjde levněji, protože dobírka (zaplacení až při předání zboží kurýrovi nebo poště, kteří pak doručí peníze e-shopu, ve kterém jste si zásilku objednali) je při dodání zboží zpoplatněna a tak si za ni i prodejce účtuje peníze. Hlavním důvodem, proč někteří nechtějí tuto možnost využívat, je strach o bezpečnost. Ukážeme vám proto, jak na tom zabezpečení transakcí přes internet doopravdy je.

Jak placení kartou funguje?

Platba kartou přes internet se stává stále více populární v Česku i v zahraničí. V roce 2010 bylo v průměru v elektronických obchodech použito platební karty v 8 % případech, po třech letech již ve 22 % a čísla stále rostou. Stejný poměr plateb si drží služby i zboží. Za oblíbeností stojí především jednoduchost. Platba je velice snadná a ovládání celého systému je velice intuitivní. Peníze jsou odeslány ihned a neplatíte z nich žádné poplatky. Při transakci je třeba mít u sebe platební kartu. Do systému se opisuje její číslo a datum ukončení platnosti, stejně jako CVC (název u MasterCard) či CVV (název u Visa) – ať už je název tohoto údaje jakýkoliv, jedná se vždy o číslo uvedené na zadní straně karty.

visa

stevepb / Pixabay

Uvádění platebních údajů na internetu

Fakt, že k platbě kartou stačí opsat údaje, které jsou na ni uvedeny, je pro mnoho lidí děsivý a připadá jim tedy nebezpečné tyto údaje někde uvádět. Spolehlivá služba a platební brána, jako je například GoPay, či elektronická peněženka jako je PayPal, vaše poskytnuté údaje rozhodně nezneužijí – mají zde roli banky, která vám vydává platební kartu a dokonce má ve své databázi i váš PIN a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Cílem je poskytovat služby zároveň chránit uživatele. Rozhodně byste však neměli své údaje zadávat poskytovateli, který je podezřelý a nelze si nijak ověřit jako spolehlivost.

Chránění pomocní telefonu

Nemusíte se bát ani faktu, že vaši kartu někdo cizí uvidí, přepíše si z ní údaje a pak pomocí nich bude platit. Banky v současné době vyžívají různých zabezpečovacích systémů, jako je například systému 3D-Secure, který vyžaduje ještě potvrzení pomocí telefonního čísla, které máte v bance přiřazené ke svému účtu a ke své platební kartě.

Možnost vrátit transakci

Elektronický převod je v případě reklamace bezpečnější než platba dobírkou. Krom problémové reklamace patří mezi další situace, kdy platbu přes internet oceníte, zejména výhodnost v případě podvodného jednání ze strany obchodníka a neodeslání zboží či jeho ztracení během přepravy nebo nechtěná duplicitní transakce. Dojde-li k problému, musíte v případě dobírky řešit situaci trestním oznámením, nedomluvíte-li se s obchodníkem. Naopak díky bankovnímu převodu si u vaší banky pouze vyžádáte chargeback, neboli zpětné proplacení. Po potvrzení reklamace ze strany banky vám budou na účet vráceny peníze a banka si situaci sama vyřeší s obchodníkem.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*