de de de


Novinky:

Koncertu Live Aid v roce 1985 se zúčastnila i skupina Queen

Live Aid je pojmem, který je znám především postarší generaci a zároveň milovníkům hudby. Jde totiž o unikátní koncert v minulosti, jež lze s naprostou jistotou označit za multikoncert všech dob. Zaznamenal obrovský věhlas v roce 1985.

Hlavní charakter koncertu Live Aid byl charitativní. Peníze vybrané prostřednictvím této hudební slávy měly přispět na oběti sužované hladomorem v africké Etiopii.

Live Aid v číslech

Nejprve se pojďme zmínit o tom, kdy se tento slavný koncert vlastně konal. Psal se 13. červenec roku 1985. A místo konání? Londýnský stadion ve Wembley, kde se rozjel nepřetržitý hudební maraton dosahující délky trvání až osmi hodin. Pouze v Anglii to však nekončilo. Hned na to navazovalo pokračování v americké Philadelphii na Stadionu JFK. Některá vystoupení se dokonce konala i na ostatních místech světa. Například v Moskvě nebo v Sydney v Austrálii. Dohromady tak šlo o šestnáctihodinový koncert, který za sebou zanechal velice slibná čísla.

  • Více jak 160 000 návštěvníků live.
  • Přes 1,5 miliardy televizních diváků po celém světě.
  • Výnos z charitativní akce 280 000 000 USD.
  • Koncert se vysílal ve více jak 160 zemích světa.

Hlavním organizátorem koncertu Live Aid byl irský hudebník Bob Geldof. Právě on se prostřednictvím tohoto projektu zapsal do dějin rockové i populární hudby. Jeho počin je známý dodnes a dostalo se mu také filmového zpracování.

Queen a další kapely

Zmínka by pochopitelně měla padnout i o těch nejhlavnějších, jež se stali hlavními protagonisty koncertu Live Aid. Jsou to slavní zpěváci a kapely, mezi nimiž pochopitelně nechyběla věhlasná kapela Queen, která předvedla nezapomenutelnou a dech beroucích show.

Ve výčtu slavných hvězd by šlo samozřejmě pokračovat. Je to například kapela U2, Judas Priest, Led Zeppelin, Paul McCartney, Bob Dylan, David Bowie, Eric Clapton a mnozí další, jež na hudební scéně cokoliv znamenali. Velice originální počin předvedl například Phil Collins, který vystoupil nejenom v Londýně, ale zároveň i v New Yorku. Po svém prvním koncertu se prostřednictvím letadla Concorde bleskově přesunul na jiný kontinent a zahrál podruhé.

Šestipísničkový set Queen

Je pravdou, že kapela Queen na koncertu Live Aid zahrála šest svých nejlepších písní, jež byly postupem času označeny za nejlepší živý koncert této hudební skupiny. Ta na Live Aid předvedla skutečně nezapomenutelné hudební divadlo se vším všudy, na nějž vzpomínají všichni vrstevníci nebo si jej lidé připomínají prostřednictvím pořízených televizních záběrů. Live Aid se v roce 1985 i ve spojení s kapelou Queen a dalšími stal něčím, co se na hudební scéně pravděpodobně už nikdy více nezopakuje.

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*