de de de


Novinky:

Maják na ostrově Faros

Dnes již neexistující stavba, která je opředena spoustou záhad a nejasností, jež se ostatně týkají původního vzhledu a technických parametrů tohoto majáku. Jeho situování bylo v Egyptě na deltě řeky Nil. Právě tam vznikl zhruba 280 let před naším letopočtem maják na ostrově Faros, který byl na dosah známému městu Alexandria.

O jeho podobizně se dochovalo velice málo údajů, které jsou viditelné pouze ze zachovalých mincí z třetího století před naším letopočtem. Přesto o tomto majáku něco víme.

Maják vznikající za vlády Ptolemaia Filadelfa

majakPod nadvládou tohoto mocného vladaře se do návrhu pustil tamní uznávaný architekt Sostratus a řada dalších. Výsledkem jejich práce byla v tehdejší době jedna z největších staveb. Místo, které sloužilo nejenom jako maják na ostrově Faros, ale také jako palác.

Z nejrůznějších dochovaných informací a propočtů je zřejmé, že čtvercový půdorys této monumentální stavby dosahoval kolem 180 metrů na jedné straně. Zužující se budova vzrůstala do výšky kolem 55 metrů.

Na ní navazovalo další a užší patro, které mělo osm hran a jehož výška byla již poloviční, kolem 22 metrů. Samotný maják byl v nejvyšší části stavby a měřil kolem 7 metrů. Včetně obřího podstavce, respektive spodní části, na níž byl maják vykonstruován, mohla tehdejší monumentální stavba měřit kolem 117 metrů, což je vzhledem k používaným technologiím výstavby opravdu obdivuhodné.

Maják z bílého kamene

Pakliže vás také zajímá, z čeho byl maják na ostrově Faros vykonstruován, byl to pravděpodobně bílý kámen, jiné zdroje však uvádí, že šlo dokonce o bílý mramor.

Jeho historie byla ukončena v roce 1326, kdy přišlo zemětřesení a srovnalo maják se zemí. Objevit se ho podařilo až v roce 1962, kdy náhodný potápěč narazil na jeho zbytky pod mořskou hladinou. Trosky, nad kterými je dnes vystavěna arabská středověká pevnost.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: artur84).

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*