de de de


Novinky:

Historie létání do vesmíru SpaceX

SpaceX je pojmem, který je v současných médiích stále více zmiňován. Touto zkratkou je označována společnost Space Exploration Technologies Corporation, jež byla založena v roce 2002. Jestliže vám takový název nic neříká, jméno Elon Musk určitě ano. Právě on je zakladatelem projektu SpaceX. Ano, ten samý člověk, který je podepsán pod automobily Tesla.

Psal se rok 2002, když se tento vizionář rozhodl, že výdělek z prodeje části podílu v platebním systému PayPal investujte do SpaceX a postará se o to, že dobývání vesmíru bude mnohem dostupnější a ekonomičtější. A jak se mu to doposud daří?

Jaká prvenství si připsal projekt SpaceX?

Vše se začalo psát už projektem Mars Oasis v roce 2001, kdy se Elon Musk snažil dostat miniaturní skleník na planetu Mars, kde by se mohl začít rozvíjet život. Ostatně, to je i jeho cíl do budoucna, osídlování Marsu za nízké náklady.

Až teprve s projektem SpaceX se začaly dít ty správné věci a přicházet opravdové úspěchy. Vzhledem k tomu, že nejde o vládní organizaci, dostalo se Elonu Muskovi a jeho početnému týmu lidí čítajícím stovky zaměstnanců řady prvenství.

  • 12.2010 – První stroj na orbitu, který přistál v Tichém oceánu.
  • 5.2012 – První soukromá loď dolétla až k Mezinárodní vesmírné stanici.
  • 12.2013 – První soukromá loď dosáhla geosynchronní dráhy.
  • 12.2015 – První přistání s raketou Falcon 9 FT.
  • 3.32017 – První znovupoužití z CRS-8 v rámci mise SES-10.

    SpaceX-Imagery / Pixabay

Jaké raketové nosiče byly doposud vynalezeny?

Elon Musk a jeho projekt SpaceX se podepsal už pod mnohými raketovými nosiči, kterým se v historii Space Exploration Technologies Corporation dostalo náležité přízně. Za zmínku stojí určitě pověstný Falcon 1 a Falcon 9. Dále jsou to i kosmické lodě Dragon a Dragon 2. Nuže, uvidíme jakým směrem se bude ubírat úspěch Elona Muska při osídlování Marsu v nadcházejících letech.

Historie létání do vesmíru SpaceX
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*