de de de


Novinky:

Jak vyřešit přepis auta v roce 2019

Přepis vozidla na nového majitele prošel za poslední roky řadou změň. Pokud vás takový proces čeká v nadcházející době, měli byste vědět, jak je to prováděno v aktuálním roce 2019. Ještě, než vyrazíte na odbor dopravy příslušného úřadu, měli byste vědět, co všechno je nutné zařídit předem.

Možná budete potřebovat plné moci

Tou nejnovější věcí z pohledí doby je určitě fakt, že aktuálně se musí na úřad dostavit obě dvě osoby naráz. To znamená, jak prodávající, tak kupující. Pokud tomu tak nemůže být, oproti předešlým rokům vám už nestačí jenom podepsaná kupní smlouva. Nyní musíte vlastnit plnou moc.

Jde o dokument, který k takovému přepisu zplnomocňuje buď prodávajícího nebo kupujícího. Ta osoba, která půjde na úřad obdrží plnou moc od té druhé. Podle takové situace musí být plná moc i vhodně formulována. To podstatné, co byste měli vědět, je úředně ověřený podpis plné moci. Bez něj tento proces nelze realizovat. Ověření se provádí nejenom na úřadech, ale i na všech pobočkách České pošty.

Nastat pochopitelně může ještě jedna situaci, a to taková, že na přepis vozidla v roce 2019 nebude mít čas jak prodávající, tak kupující. Pokud by takový krok za vás realizovala třetí osoba, musí prodávající a kupující dát plnou moc právě jí.

jarmoluk / Pixabay

Všechny potřebné dokumenty na úřadě

V okamžiku, kdy máte vyřešené, kdo všechno bude u přepisu na úřadě, můžete se kromě plné moci, pokud bude zapotřebí, zaměřit na ostatní dokumenty, bez nichž takový úkon jednoduše neprovedete.

Základem všeho je bezpochyby podepsaná kupní smlouva, ve které je definován prodej dopravního prostředku a vztah mezi prodávajícím a kupujícím. Následně si sebou vezměte velký technický průkaz a malý technický průkaz. Důležitý je i osobní doklad v podobě občanského průkazu, a to od osoby, která bude zajišťovat samotný přepis vozidla.

Zapomínat byste neměli ani na evidenční kontrolu vozidla, respektive na protokol z takové kontroly. I ten je zapotřebí pro bezproblémový přepis vozu. Nakonec si sebou nezapomeňte vzít ani zelenou kartu prozrazující to, že osobní či jakýkoliv jiný automobil je řádně pojištěn.

Na odboru dopravy po vás pochopitelně budou vyžadovat i vyplněnou žádost na přepis vozu v roce 2019. Tu je obvykle možné vyplnit přímo na úřadě, před vstupem k přepážce, kde najdete i vzory vyplnění. Popřípadě vám s tímto úkonem mohou úředníci.

Přepis auta v roce 2019 je jako doposud spojen s jednorázovým poplatkem, který obvykle hradí kupující. Na pokladně příslušeného úřadu nebo přímo na odboru dopravy uhradíte poplatek ve výši 800 Kč. Pokud půjde o starší typ automobilu, na kterého se vztahuje příslušná ekologická daň, je nutné zaplatit i ji. Ta je následně hrazena, včetně poplatku za přihlášení automobilu.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*