de de de


Novinky:

Kde na světě je největší podpora elektromobilů?

V elektromobilech neboli ve vozidlech na elektrický pohon dnes spatřuje mnoho automobilek budoucnost světového automobilového průmyslu. Spousta automobilových společností tak přesouvá svou pozornost a výrobu právě tímto směrem. Jednou ze zemí, ve kterých se elektromobily dlouhodobě těší velké oblibě, je severské Norsko. Podle nejnovějších informací zde například jen letos na jaře prodej elektrických vozidel představoval více než padesát procent ze všech nově prodaných vozů.

Norsko – ráj elektromobilů

Norský silniční svaz uvedl ve své zprávě konkrétně číslo 58,4 procenta. Tento údaj tak plně koresponduje s na první pohled možná trochu smělým plánem této skandinávské země zcela ukončit do roku 2025 prodej všech aut se spalovacími motory, ty se ostatně na celkovém prodeji aut podílely jen 22,7 procenty, i s plánem, aby se počet všech prodaných elektromobilů za letošní rok podílel na počtu celkově prodaných automobilů více než padesáti procenty. Jen pro úplnost dodejme, že už v loňském roce činil tento podíl úctyhodných 31,2 procent, což je nejvíce na světě. Kromě elektromobilů jsou v Norsku navíc velmi populární také hybridní vozy.

Výjimečnost Norska spočívá v tom, že ve porovnání s ostatními státy dlouhodobě poskytuje výrobcům elektromobilů zcela nadstandardní podmínky. Elektromobily zde totiž nejsou zatíženy žádnými dovozními cly či daněmi a majitelé elektrických vozidel navíc nemusejí platit žádné poplatky ani za registraci auta, ani za mýtné na dálnicích. Nejoblíbenější automobilkou v Norsku je americká Tesla, především její nový model Tesla 3. Dalším oblíbeným elektrickým vozem je také Nissan Leaf.

elektro auto

MikesPhotos / Pixabay

Jak si vedou ostatní státy?

Mezi další státy, kde se elektromobily hojně prodávají, patří samozřejmě Spojené státy americké a Čína, z evropských zemí je to pak především Německo, Francie, Velká Británie a poslední dobou také Nizozemsko. Počet elektromobilů pomalu roste i v České republice, nicméně jejich podíl na celkovém počtu automobilů je stále velmi nízký. Jedním z problémů, který jejich většímu rozšíření stále brání, je nedostatek dobíjecích stanic na našem území a také vyšší cena elektromobilů v porovnání s ostatními státy. Navíc v České republice neexistuje státní podpora elektromobilů, která v jiných zemích spočívá například v daňovém zvýhodnění či příspěvcích na nákup elektrických vozidel. Z těchto důvodů tak podíl elektromobilů v České republice představuje jen 0,3 procent z nově registrovaných aut, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku Evropy.

Letos v červnu byla zveřejněna informace, že celosvětový počet elektromobilů přesáhl pět milionů, což je jen v porovnání s předcházejícím rokem 2017 nárůst o šedesát tři procent, podobný nárůst se navíc očekává i během letošního roku.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*