de de de


Novinky:
Home » Cestování » Cestujeme na Havaj

Cestujeme na Havaj

Slovo havaj je v českém jazyce často používáno jako určité synonymum pro klid a pohodu. Ty na vás čekají i v případě, že se rozhodnete navštívit tu skutečnou Havaj neboli nádherné vulkanické souostroví, které se nachází v Tichém oceánu a je jedním z padesáti států, které tvoří Spojené státy americké. Svými kouzelnými plážemi, jedinečnou přírodou a zajímavou historii Havaj každoročně láká tisíce turistů z celého světa.

Výjimečné podmínky daly vzniknout jedinečné fauně i flóře

Havajské ostrovy jsou tvořeny několika desítkami sopečných a korálových ostrovů, skal a útesů. Havaj, která je největším ostrovem souostroví, byla vytvořena splynutím dvou vulkánů – Mauna Kea a Mauna Loa. Ostrov je tak zcela unikátním dílem přírody a jedinečné podmínky umožnily vytvoření neuvěřitelného množství nejrůznějších biomů. Během vaší dovolené strávené na tomto ostrově tak můžete během pouhého jednoho dne obdivovat barevné korálové útesy, působivé tropické pralesy, drsné sopečné pláně a pouště i husté jehličnaté lesy či strohé vrcholky hor.

Tato rozmanitá prostředí jsou domovem neskutečného množství nejrůznějších rostlin a živočichů. Pro turisty jsou největšími lákadly zejména velcí vodní živočichové, jako velryby, mořské želvy, delfíni a manty. Milovníci květin Havaj vyhledávají k obdivování nádherných pestrobarevných ibišků. Z hlediska biologie je zároveň mnoho zde žijících druhů tak zvanými endemity neboli druhy, které nelze najít nikde jinde na světě.

havaj

Odlehlost i ráj na zemi

Jedním z kouzel Havaje je také její odlehlá poloha. Havajské ostrovy se nacházejí téměř uprostřed Tichého oceánu, z tohoto důvodu jsou tak často označovány za jedno z nejodlehlejších míst na naší planetě. Pokud vás zajímají její sousedé, tak možná poněkud paradoxně nejblíže, přibližně tři tisíce osm set kilometrů od Havaje, najdeme Aljašku. Od západního pobřeží Spojených států amerických je Havaj vzdálena více než čtyři tisíce kilometrů, od Japonska na druhé straně Tichého oceánu pak téměř šest tisíc kilometrů. Z tohoto důvodu tak jedinou možnost, jak se na Havaj dopravit, představuje letadlo. Přímé letecké spojení z Prahy do hlavního města Honolulu samozřejmě neexistuje. Nejčastěji se tak létá s přestupem přes Spojené státy americké, cesta obvykle trvá přibližně jeden den. Druhou možnost představují letecká spojení přes Asii. Tyto lety jsou ještě o něco delší než ty přes Ameriku, ale mnohé turisty lákají tím, že se během nich překonává tak zvaná datová hranice.

Havaj má velmi stabilní tropické klima, které je po celý rok téměř stejné. To přestavuje výhodu v tom, že není nutné složité plánování nejvhodnější doby pro její návštěvu. Pokud jde o teplotu, na pobřeží se teplota po celý rok pohybuje okolo příjemných třiceti stupňů, ve vysokých horách je teplota samozřejmě o několik stupňů nižší.

Zajímavá historie

Na základě archeologických nálezů se přepokládá, že Havaj byla obydlena již okolo roku 1000 pravděpodobně Polynésany. Nicméně až do konce osmnáctého století žili zdejší obyvatelé v izolované společnosti, která byla vedena kmenovými náčelníky a šamany. Pro svět byly Havajské ostrovy objeveny roku 1778, kdy na nich přistál anglický mořeplavec a objevitel James Cook, který zde byl o rok později během bojů o moc zabit. V průběhu devatenáctého století na ostrovech začal sílit mocenský vliv Spojených států, a v roce 1898 tak došlo k anexi Havajské republiky. Padesátým státem USA se ale Havaj oficiálně stala až roku 1959.

Tipy na místa, která stojí za to navštívit

Havajské ostrovy nabízejí nespočet krásných a zajímavých míst. Nejlepší možností pro jejich poznání představuje vypůjčení auta, v hlavním městě Honolulu je možné se pohodlně pohybovat také pomocí městské dopravy. Jedním z míst, které rozhodně musíte vidět, je slavná pláž Waikiki, která se nachází právě v hlavním městě Honolulu. Pláž, která je rájem nejen pro surfaře, je známá zejména krásným azurově modrým mořem, bílým pískem a výhledem na mrakodrapy. K dalším lákadlům patří zcela jistě Pearl Harbor. Přístav, který je stále využíván jako základna pro americké námořnictvo, vstoupil do historie sedmého prosince 1941, kdy byl napaden Japonskem a na základě tohoto útoku pak Amerika vstoupila do druhé světové války. Nenechte si ujít zejména návštěvu památníku potopené lodi Arizona, která je dodnes pod vodou. Mimo tohoto památníku můžete navštívit i další zajímavé objekty, jako například ponorku Bowfin či válečnou loď Missouri.

K dalším zajímavým místům patří Diamond Head, vyhaslá kuželovitá sopka, která leží nedaleko Honolulu. Název „diamantová hlava“ dali sopce angličtí námořníci, kteří na jejích svazích nacházeli třpytivé kameny, které mylně považovali za diamanty. Ve skutečnosti se ale jednalo pouze o kalcit. V minulosti sloužila vyhaslá sopka také armádě, která zde vybudovala pevnost Fort Ruger, podívat se tak můžete i do opuštěných vojenských krytů. V současnosti Diamond Head láká turisty zejména svými nezapomenutelnými výhledy do dalekého okolí. Zajímavostí je, že na vrchol sopky vedou schody.

Pro milovníky přírody

Pokud máte rádi tropický deštný prales, vydejte se na návštěvu vodopádu Manoa, během přibližně hodinové pěší cesty k němu můžete obdivovat jedinečné tropické rostliny a stromy. Záběry z této cesty byly použity například i ve filmu Jurský park. Odměnou na konci cesty vám bude krásný vodopád s malým jezírkem, kde se můžete osvěžit. Zcela jiným lákadlem je Mauna Kea, vyhaslá sopka, která se tyčí do výšky 4207 metrů nad mořem. Pokud ji ale změříme ode dna oceánu, jde o nejvyšší horu na světě o celkové výšce přes deset kilometrů. Na svazích sopky se nacházejí astronomické observatoře s obrovskými teleskopy, z nichž se často pořizují nádherné snímky vesmíru.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*