de de de


Novinky:

Jaké věci mají vliv na snížení pozornosti při řízení?

Řídit dnes umí leckdo, ale stále můžeme sledovat velké množství dopravních nehod. Každý den jich je na silnicích velká spousta a každoroční bilance automobilových nehod narůstá. Někdy utrpí náraz pouze stroj, někdy jsou zranění lidé a někdy bohužel dojde i ke smrtelným nehodám. V poslední době se často stávají nehody, při kterých umírají i děti, což je velmi smutné. Omlouvat nehody tím, že je velký provoz by nebylo zrovna správné, protože na vině je velmi často nepozornost řidičů při řízení. Není tomu ovšem vždy jen tak, protože na sníženou pozornost řidičů při řízení mohou mít vliv i další věci. Dnes se zde podíváme, které věci tento vliv na sníženou pozornost mají.

Nepozornost zabíjí

Řízení motorového vozidla, ať už jedeme kamkoliv, vyžaduje opravdu maximální soustředění, pokud nemáte autopilota. Jakmile si sedáme za volant s účelem někam vyrazit a někam taky dojet, měli bychom být nejlépe připraveni, znát cestu a soustředit se na ni. Provoz je v dnešní době opravdu obrovský a chybu je tak možné udělat prakticky kdykoliv. Taková chyba nás pak může mrzet po celý zbytek našeho života, protože si musíme uvědomit, že za volantem nejde jen o naše života, ale také o života těch, které vezeme nebo těch, se kterými se potkáme za jízdy, tedy s ostatními účastníky silničního provozu.

Přezouvání, převlékání a holení

Je prokázáno, že silná nepozornost za volantem způsobuje každou desátou automobilovou nehodu na silnicích. Řidiči jsou mnohdy velmi nepozorní a často se zabývají za jízdy činnostmi, které za volantem nemají, co dělat. Teda mohou, ale v případě, že auto stojí na místě a nikam nejede. Mezi nejčastější činnosti, které odvádějí pozornost patří podle některých průzkumů například přezouvání si bot nebo uvazování kravaty přímo za jízdy.

Věnování se za jízdy jiným činnostem, než řízení je opravdu velmi nebezpečné. Řidiči si neuvědomují, že i sebemenší zaváhání nebo nepozornost za volantem může způsobit nehodu, která nebude mít šťastný konec. Některé mezinárodní technologie dokonce odhalily, že řidiči se volantem mnohdy věnují i více činnostem, které do auta v žádném případě nepatří. Bylo tak například odhaleno, že řidiči se za jízdy holí nebo také převlékají.

Každá desátá nehoda je z nepozornosti

Zajímavé také je, že mnoho řidičů se k tomu, že se za jízdy nevěnují jen řízení, přiznávají. Je to velmi zvláštní uvědomit si, že ví potenciálním ohrožení ostatní, ale přesto se toho dopouštějí. Odvádění pozornosti tak patří mezi velmi časté důvody dopravních nehod. Dokonce už každá desátá dopravní nehoda je způsobena tím, že řidič byl nepozorný a věnoval se během řízení jiným činnostem než jen řízení. Co považujete za nepozornost při řízení vy?

telefon auto

Telefonování za jízdy

Nesmíme samozřejmě zapomenout na jeden hlavní faktor, který už způsobil velké množství nehod. Tímto nebezpečným faktorem je samozřejmě telefonování během jízdy. Nejde jenom o telefonování s telefonem v jedné ruce, ale o celkové používání telefonu během jízdy. Mnoho nehod bylo způsobeno tím, že řidič vzal zvoní telefon do ruky, přiložil k uchu a řídil jen jednou rukou. V takové chvíli ztrácí schopnost plně reagovat na případně vzniklou dopravní situaci, kterou by za normálních okolností zvládl.

Rozdělená pozornost

Během hovoru se navíc musí soustředit nejen silnici před sebou, ale také na samotný rozhovor, což je velmi nebezpečné. Mohou mu tak uniknout důležitá oznámení, dopravní značení, chodci, cyklisté nebo signalizace vozidla před ním či za ním. Pokud tedy musíte vzít důležitý hovor nebo potřebujete něco nutného vyřídit, zastavte na kraji nebo na parkovišti, hovor si vyřiďte a poté pokračujte v jízdě.

Hudba a navigace

U telefonu ještě zůstaneme, protože v dnešní době se telefon používá i pro jiné věci než jen telefonování. V době chytrých telefonů a sociálních sítí mnoho lidí při jízdě přesouvá pozornost právě k těmto záležitostem. Dalším vlivem na sníženou pozornost má jistě tendence přepínat neustále hudbu nebo videa na telefonu, tabletu či notebooku. Při jízdě bychom se měli věnovat opravdu jen jízdě, a pokud chceme mít puštěnou hudbu, můžeme si pustit rádio nebo si seznam písní nastavit předem.

Dále má vliv na sníženou nepozornost sledování navigace. Ať už používáme navigaci k čemukoliv, často nás to nutí sledovat její obrazovku a klikat na ní. Přesouváme tak pozornost z předního skla na malou obrazovku, což je nebezpečné. Navigace nás sice dovede do místa určení, ale může se nám také pekelně vymstít.

Únava a těžká jídla

Nesmíme zapomenout také na jeden velmi důležitý vliv, a tím je únava. Pokud jsme unavení, neměli bychom za volant sedat, není-li to nezbytně nutné. V unaveném nebo ospalém stavu člověk není stoprocentně pozorný a často se musí sám přemáhat, aby byl vůbec schopný řízení. Tím se samozřejmě snižuje schopnost plnohodnotné pozornosti na vozovce. Stejně tak těžké jídlo před jízdou, které nám následně může způsobit bolesti břicha nebo jiné části těla, je nebezpečné, nemluvě i jezení za volantem. Před jízdou bychom měli jíst lehce, aby nám nebylo špatně a těžko.

Rozhovor s ostatními

Rozhodně další vliv na sníženou pozornost má konverzace se spolucestujícími. V případě, že nejste opravdu dobrý řidič, je doporučeno omezit konverzaci s ostatními a věnovat se raději jízdě a vozovce. Poproste ostatní, aby vás nerušili nebo vás nechali řídit. Je mnohem lepší nemluvit hodinu než potom nemluvit celý život.

Zapomeňte na reklamy

Dále byste se rozhodně neměli nechat odpoutávat prostřednictvím reklam, lákadel nebo jiných vymožeností, které se u silnice objevují. Jste-li řidič začátečník nebo máte-li pocit, že se potřebujete opravdu hodně soustředit na jízdu, zapomeňte na reklamy a věnujte se jen řízení. Mezi další věci, které mají vliv na sníženou pozornost patří například nasazování šperků a hodinek, kontrola oblečení, úprava účesu, kontrola čistoty, výměna brýlí, užívání léků nebo péče o nehty.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*