de de de


Novinky:

Kam vyrazit s dětmi na výlet, když je venku ošklivo?

Jarní počasí s sebou přináší poměrně proměnlivé počasí. Jeden den je krásně slunečno, my se těšíme, že s dětmi vyrazíme na výlet do přírody, ale ráno se vzbudíme a zjistíme, že prší. Ani nepřízeň počasí ale nemusí váš plán nutně překazit. Ve všech koutech České republiky se nachází nespočet míst, kam s dětmi můžete vyrazit i v dešti, ať už jde o nejrůznější hrady a zámky se speciálními programy pro děti, zábavní parky či interaktivní muzea a výstavy.

prší

Speciální interaktivní prohlídky na hradech a zámcích

Jednu ze skvělých možností představují hrady a zámky, které se nacházejí na území celé naší republiky. Mnohé z nich totiž mají v nabídce i speciální prohlídky a interaktivní programy pro rodiny s dětmi, přičemž některé z hradů a zámků jsou dokonce otevřené i celoročně. Skvělým místem, kam s dětmi vyrazit, je například zámek Berchtold, který se nachází pouze patnáct kilometrů od Prahy v obci Kunice – Vidovice. Barokní zámek byl v nedávné době kompletně zrekonstruován a rovněž částečně přeměněn v hotel, který je vhodný i pro rodiny s dětmi, neboť u zámku se nachází rozsáhlý park, jehož součástí jsou miniatury českých hradů a zámků, pohádková země pro děti s Perníkovou chaloupkou a dalšími pohádkovými postavami  a také minizoo. V blízkosti zámku se nachází rovněž rozmanité sportovní aktivity, tenisové kurty, dopravní hřiště i střelnice.

Další možností je zámek Loučeň nedaleko Nymburka, který je zajímavý nejen svým jedinečným souborem labyrintů a bludišť, které se nacházejí v zámeckém parku, ale také tím, že prohlídky zde probíhají pouze v dobových kostýmech. Samozřejmostí jsou i speciální dětské prohlídky, které malým návštěvníkům představí z jejich úhlu pohledu, například jaké hračky měly šlechtické děti, a zároveň si děti mohou vyzkoušet i různé zajímavé aktivity. Pokud vaše děti milují čokoládu, můžete zvolit čokoládové prohlídky, v jejichž průběhu budete moci ochutnat hned několik druhů luxusní čokolády.

Z pohádek jako Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka, děti jistě znají zámek Sychrov. Zdejší prohlídka s princeznou probíhá s průvodkyní v dobovém kostýmu a délka i výběr prostor je uzpůsoben dětským návštěvníkům. Dalším zámkem, který nabízí nejen prohlídky pohádkové, ale také strašidelné či čarodějnické jsou Dětenice nedaleko Mladé Boleslavi.

I na Moravě si rodiny s dětmi mohou vybrat z pestré nabídky. Lákavý je například hrad Pernštejn, který leží jen přibližně čtyřicet kilometrů od Brna. Děti navíc tento romantický hrad znají i z nejrůznějších pohádek, které se na něm natáčely, uveďme alespoň Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Čert ví proč nebo Jak se budí princezny. Hrad pro děti nabízí také speciální prohlídku s názvem Ztratila se bílá paní. Jinou možnost představuje hrad Bouzov v Olomouckém kraji, který rovněž nabízí speciální dětské prohlídky uzpůsobené malým návštěvníkům a rovněž byl dějištěm celé řady pohádek či filmů, například O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek či Dvanáct měsíčků.

Není muzeum jako muzeum

Kromě hradů a zámků můžete se svými potomky vyrazit i do muzea. Nejvíce možností v tomto ohledu nabízí hlavní město Praha. Malé kluky jistě zcela okouzlí Národní technické muzeum, kde mohou obdivovat nejen nejrůznější dopravní prostředky, ale zajímavé jsou i další expozice věnované například televiznímu vysílání, měření času či expozice s názvem Technika hrou. Další muzeum, které můžete v Praze navštívit, je Muzeum lega, které počtem exponátů a velikostí patří k největším v Evropě. Poslední zajímavým místem v Praze, o kterém se v našem přehledu zmíníme, je Království železnic na Smíchově, které je největší modelovou železnicí u nás. Jeho úchvatné stavby a modely vlaků zaujmou nejen milovníky železniční dopravy.

Velmi zajímavé muzeum najdete i v Pelhřimově, konkrétně muzeum nejrůznějších rekordů a kuriozit. Pokud vás tedy vaši potomci neustále zahrnují otázkami typu co či kdo je největší, nejmenší, nejdelší a podobně, v tomto muzeu najdete odpovědi.

Poznávání hrou – Techmanie, iQlandie a další

Velmi zajímavý a jedinečný program nabízejí také nejrůznější zábavní parky. Nemusí přitom jednat pouze o aquaparky či lunaparky, i když samozřejmě i do nich můžete s dětmi vyrazit, my máme ale v této souvislosti na mysli spíše IQ parky a další tematicky zaměřené expozice.

Jednou z nich je Techmania Science Center v Plzni, kde najdete mnoho zajímavých expozic věnovaných vědě a technice, jejichž cílem je vzbudit v malých návštěvnících zájem o tyto oblasti a zároveň jim poskytnout odpovědi na některé jejich zvídavé dotazy. Součástí jsou interaktivní, zážitkové expozice zaměřené na vesmír, chemii, fyzikální vlastnosti, vodu a další obnovitelné zdroje, živočišnou říši i nejrůznější hlavolamy. Součástí Techmanie je také speciální 3D planetárium. Na podobném principu jako Techmanie funguje také iQlandia v Liberci, která rovněž zážitkovou a interaktivní metodou přibližuje dětem nejrůznější informace z biologie, zeměpisu, fyziky, chemie, astronomie, geologie či techniky. Součástí objektu je také iQpark a iQplanetátium.

Ostravě v Dolních Vítkovicích vzniklo populárně naučné centrum Svět techniky, které rovněž originální a hravou formou přibližuje zajímavosti z oblasti vědy a techniky, mezi jeho nejnavštěvovanější expozice patří například Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace či Svět přírody. Pokud se vaše děti zajímají o dinosaury a pravěk, jistě jim uděláte radost návštěvou některého z DinoParků, ve kterých mohou obdivovat modely nejrůznějších prehistorických živočichů v jejich životní velikosti, mnoho z exponátů je zároveň pohyblivých a robotických. DinoPark najdete nejen v Praze, ale také v Plzni, Ostravě, Liberci či Vyškově.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*