de de de


Novinky:

Tipy na dovolenou: Káhira

Pakliže se vám v minulém díle zalíbily Tipy na dovolenou: Slunečné pobřeží, bude vás dnešní výběr destinace bavit dvojnásob. Opět se totiž přesuneme na africký kontinent do země, která patří v této oblasti mezi nejvyhledávanější.

Je to samozřejmě Egypt, konkrétně Káhira, která se sice neřadí mezi typická přímořská letoviska plná luxusních hotelů, nabízí však něco více, a to je bohaté historické zázemí, jež nadchne opravdu každého. Hlavní město Egypta se rozkládá na pravém břehu Nilu. Na opačné straně se tyčí pyramidy v Gíze, které dotváří obecně překrásný panoramatický výhled.

 

Spousta písku a velké teplo

Plánujete-li vyrazit do Káhiry, počítejte nejenom se starou historickou oblastí a novodobými mrakodrapy v druhé části města, ale také s výraznými letními teplotami, které jsou pro tuto zemi naprosto vlastní.

Stupnice teploměru se zde běžně sune přes 40 °C. Okolí města je obklopeno přemírou písku. Ovívání tak budete horkým písečným vzduchem právě z nedalekých dun.

Vyrazte za poznáním káhirských památek

Hlavním lákadlem Káhiry budou bezpochyby památky, kterých se zde nachází více, než dost.

Podívat se můžete kupříkladu na největší bazar v Africe, kterým je Chán al-Chalílí, jež patří k modlám mnohých turistů. Zakoupit si zde totiž můžete opravdu vše, co jakýmkoliv způsobem souvisí s Egyptem a tímto prostředím. K naprostému základu patří určitě ono pověstné smlouvání.

kahiraChcete-li poznat Káhiru z globálnějšího hlediska, vyplatí se navštívit Egyptské muzeum, v němž je uložena velká spousta pamětihodností, včetně pokladů z Tutanchamonovy hrobky. Řada předmětů z vykopávek, jež mají nevyčíslitelnou hodnotu.

Zavítáte-li do islámské části Káhiry, máte jistotu, že se nacházíte v nejstarší oblasti města, která je mimochodem součástí seznamu světového dědictví UNESO. K vidění je velká spousta historických pamětihodností.

Nakonec se vydejte i jihovýchodně od Citadely, kde se rozprostírá pověstné Jižní město mrtvých. Starý a funkční hřbitov, jež je domovem mnohých občanů, pyšní se mauzoleem, komplexem Huš al-Báša a dalšími budovami, které stojí jistě za zhlédnutí.

Kultura a sport

Káhira však neopomíná ani na vzdělání nebo sportovní aktivity. Podívat se tak můžete na Káhirskou univerzitu, Káhirskou operu nebo Muzeum islámského umění. Zajímavostí je i Sportovní centru al-Ahly nebo velká Káhirská ZOO.

Maďarský Balaton pro náročné

Z Afrického kontinentu uděláme příští týden opět velký skok do Evropy, konkrétně do Maďarska. Tam se zaměříme na největší jezero ve střední Evropě, kterým je Balaton. Místo, mnohdy nazývané jako Maďarské moře.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Arvind Balaraman).

Tipy na dovolenou: Káhira
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*