de de de


Novinky:

Výhody a nevýhody stavby z betonu

Betonové konstrukce získávají na stále rostoucí popularitě. Tento pevný stavební materiál má spoustu příznivců, ale také odpůrců. Jestliže uvažujete o výstavbě čehokoliv právě za pomoci betonových prvků, možná vám přijde vhod několik informací o tom, co vám beton přináší a co naopak neposkytne. V tomto článku se zaměříme na klady a zápory betonových konstrukcí.

Výhody betonu

Pojďme začít tím lepším, co se váže k betonu. V první řadě je to bezpochyby celková pevnost betonové směsi, která je po vyzrání i dostatečně voděodolná. Takový betonový materiál se pyšní hlavně svou dlouhou trvanlivostí a životností. Obávat se nemusíte ani požáru, protože i proti němu je beton patřičně odolný.

Od mechanické odolnosti lze celkem jednoduše přejít k tomu, jak budete s betonem zacházet. Ten je celkem dobře tvárný, takže se nemusíte omezovat při vytváření libovolných prvků, tvarů a betonových bloků.

I z pohledu finančních nákladů v kombinaci s již zmiňovanou životností docílíte velice znamenitého poměru, jež hovoří právě pro beton.

Pexels / Pixabay

Nevýhody betonu

Nežli se pustíte do výstavby betonových prvků, měli byste mít tušení také o tom, jaké jsem nedostatky tohoto materiálu. Připravte se nejenom na zhoršenou tepelnou vodivost, ale i na tu zvukovou, což mimochodem mohou potvrdit majitelé panelových bytů.

U betonu je třeba počítat hlavně s vyšší hmotností, což mimochodem budete muset řešit v okamžiku, kdy plánujete vylévat betonové podlahy u vícepatrových objektů. A to největší negativum na závěr. Pokud se budete snažit beton opracovat poté, co jej necháte dostatečně vytvrdnout, určitě to nebude nic snadného.

I přes výše uvedené nevýhody je beton velice moderním stavebním materiálem a mnohdy jej můžete nalézt na místech, kde byste si jej do nedávné doby ještě nedokázali představit.

Výhody a nevýhody stavby z betonu
Ohodnoťte článek