de de de


Novinky:

Relé: Kde byste tuto elektrotechnickou součástku možná nečekali

Elektromagnetická relé patří mezi velmi staré elektrotechnické součástky, které se využívají už hodně dlouho. Výborně demonstrují elektromagnetismus a pravděpodobně jste se o nich ve škole učili i vy. Možná však nevíte, jak běžnou součástí vašich životů jsou.

Tradičně se elektromagnetická relé využívají pro spínání obvodů. Ovládají se jedním obvodem, kde může být malé napětí i proud, a spínají další obvod s potenciálně mnohem větším proudem a napětím.

Kromě toho existují varianty, jež umí spínat/vypínat obvod po nastaveném čase, některá relé dokážou kontrolovat fáze apod. Místo učebnicových příkladů se však pojďme podívat na pár praktických využití z běžného života.

relé

Relé jsou součástí automobilů

Jedním z oborů, který relé využívá ve velkém, je automobilový průmysl. Jsou téměř všude, podílí se na elektrickém stahování okének, zamykání dveří apod. Možná vám něco říká pojem relé 109, které najdete třeba v modelu Škoda Octavia. Před třemi lety Citroen varoval, že některé modely C3, C4 Cactus, C-Elysée a C4 Picasso mají namontované vadné relé a kvůli přehřátí hrozí selhání a požár startéru. I to, že auto nestartuje, může mít na vině špatné relé.

Někteří experti využívají síly relé také jako ochrany před zloději. Pokud máte starý vůz takřka bez elektroniky, stačí najít „relátko“, jež pomáhá ovládat benzinové čerpadlo. Můžete jej vytáhnout, případně nahradit speciálně vyrobeným vadným relé (vylomte jeden z pinů) a zloděj nenastartuje. Tato praktika je samozřejmě trochu úsměvná, pokaždé musíte otevírat kapotu motoru, ale dobře ilustruje, proč jsou relé tak důležitá.

Špatné relé může zastavit metro a tramvaje

Možná si ještě vzpomínáte, jak začátkem roku 2017 v několika pražských městských částech vypadl proud a kvůli tomu nejezdilo ani metro. Příčinou nebyl žádný požár ani neodborná manipulace, nýbrž vadné relé u transformátorů.

Na této malé elektrotechnické součástce tedy závisí velká spousta toho, na co jsme v našich moderních životech zvyklí. Ačkoliv existují i jiné alternativy pro spínání obvodů, které jsou elektronické, takže se tolik neopotřebovávají a mají delší životnost, staré dobré elektromagnetické relé se stále používá ve velkém. Existuje jich celá řada, jak se ostatně můžete přesvědčit v sortimentu obchodů s elektronikou.

Velký výběr relé najdete u TME

Firmou, která prodává spoustu druhů relé, je například polská TME (Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.). Sídlí v Lodži, ale pobočky má v mnoha zemích po celém světě. Samozřejmě působí i u nás v ČR. Má tady svůj e-shop TME.eu, kde najdete stovky relátek. Dají se přehledně filtrovat, takže velmi rychle vypátráte přesně takové, jaké potřebujete. Čím více jich nakoupíte, tím výhodnější cenu získáte. Nakupovat však nemusíte ve velkém, e-shop je určen nejen pro firmy, ale i pro běžné spotřebitele.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*