de de de


Novinky:
Home » Elektronika » Tašky na střechu z fotovoltaických panelů jsou další z cest, jak získat elektřinu
Tašky na střechu z fotovoltaických panelů jsou další z cest, jak získat elektřinu

Tašky na střechu z fotovoltaických panelů jsou další z cest, jak získat elektřinu

Stavba nového domu nebo rekonstrukce starého je finančně velmi nákladnou záležitostí. Jednou z nejdůležitějších součástí domu, ale bohužel také nejednou z těch, na které je potřeba nemalý obnos finančních prostředků, je střecha. Střecha jako taková, tedy její barva, tvar i struktura, představuje důležitý architektonický prvek, který má zejména funkci praktickou, ochrannou, kdy kvalitní a dobře provedená střecha ochrání interiér nejen před působením vnějších vlivů počasí, ale také před nežádoucím hlukem a má rovněž protipožární funkci. Pro mnohé je ale neméně důležitá rovněž funkce estetická. V současné době si můžeme vybírat z velkého množství tvarů a materiálů, ze kterých můžeme střechu postavit. Jednou z nejmodernějších střešních krytin jsou speciální tašky z fotovoltaických panelů.

Plochá versus šikmá střecha

Pokud jde o tvar střechy, rozeznáváme dvě základní možnosti, střechu plochou a šikmou. V současné době se upřednostňují zejména střechy šikmé, které jsou díky svému tvaru odolnější vůči nepřízni počasí, a díky nim majitel domu může získat i určité další doplňkové obytné prostory. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Plochá střecha je finančně přijatelnější, neboť nevyžaduje investici do konstrukce krovu, a zároveň prostor pod ní je snadněji využitelný. Pokud se rozhodneme, jaký tvar chceme, aby naše střecha měla, přichází na řadu výběr střešní krytiny.

Nejběžnější střešní krytiny současnosti

V dnešní době se lze setkat s velkým množstvím nejrůznějších střešních krytin, z nichž každá má své výhody i nevýhody. Jednou z dosud nejrozšířenějších je klasická pálená střešní krytina, která se vyrábí ze směsi hlíny, jílu, přísad a vody. Její největší předností je odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám, mrazuvzdornost, nehořlavost a životnost až sto let. Pokud se rozhodnete pro tašky keramické, je životnost nižší, přibližně třicet let. Druhou možností jsou betonové krytiny, které jsou velmi pevné a opět vydrží několik desítek let. V případě, že je pro vás důležitá malá hmotnost střechy, můžete si vybrat buď střechu asfaltovou, která je zároveň velmi snadno tvarovatelná a zajistí bezhlučnost domu, nebo případně krytinu vyrobenou z vláknocementových vláken či plechu. Plechové střechy se nejčastěji vyrábějí z oceli, hliníku, mědi či zinku a je u nich velmi důležitá kvalitní a precisní povrchová úprava.

Solární tašky versus solární panely

V několika posledních desetiletích se na střechách domů začaly objevovat kromě komínů a antén i solární panely, jejichž cílem bylo zejména ušetření nákladů za energie. Nedávno se ale pro solární panely a zároveň i pro střešní krytiny objevil významný konkurent, solární tašky. Jejich první model představila společnost Tesla před necelými čtyřmi lety a od té doby je technologicky neustále vylepšuje. Jedním z lákadel těchto  solárních tašek je kromě efektivnosti i skutečnost, že jejich cena by údajně měla být nižší než cena většiny současných klasických střešních krytin, nemluvě o tom, že samozřejmě ušetříte za solární panely jako takové. Nejen lidé, kteří touží po co nejvíce ekologickém a environmentálně šetrném domě, tak pravděpodobně při stavbě či rekonstrukci střechy dají přednost solárním taškám.

Výhody tašek z fotovoltaických panelů

Kromě velmi přijatelné ceny se solární tašky samozřejmě mohou pochlubit i dalšími přednostmi. Ostatně jejich velkým propagátorem je sám generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk. Ten často při jejich propagaci vyzdvihuje rovněž velkou odolnost a trvanlivost těchto tašek, jejichž garantovaná funkčnost by měla být celých dvacet pět let. Jejich vysoká tvrdost zaručuje odolnost i vůči velkému krupobití. Solární tašky navíc skvěle využívají odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění části střechy, nemusíte tak mít obavu z výkyvů v energii. Pro ty z vás, kteří mají rádi eleganci a jednoduchost, bude určitě velkým pozitivem i estetičnost těchto solárních tašek v porovnání s klasickými solárními panely. Jedním z pozitiv, které stojí za zmínku, je zcela jistě i rychlost kompletace střechy. Materiály společnosti Tesla uvádějí, že společnost je schopná provést montáž těchto tašek na střechu o běžné velikosti přibližně v řádu osmi hodin, což je v porovnání s ostatními střešními krytinami velmi krátký čas. Solární tašky Tesla jsou zatím dostupné pouze v jednom designovém provedení jako strukturované grafitově šedé obdélníky, během několika málo měsíců ale společnost slibuje mnohem širší nabídku barev a stylů.

Dostatek energie pro celou domácnost

Určité otazníky se objevují nad výkonností tašek z fotovoltaických panelů. Studie, které byly zatím provedeny, upozorňují na to, že pokud jde o vlastní účinnost solárních tašek, je nižší než účinnost solárních panelů. Nicméně vzhledem k jejich větší užitné ploše je celkový zisk energie solárních tašek vyšší než u solárních panelů. Solární tašky Tesla jsou jakousi kombinací tašek obsahujících kolektory a tašek klasických, které jsou ale od sebe k nerozeznání. Hustota osazení tašek s kolektory poté následně určuje právě to, jaké množství energie bude střecha schopna získávat. Tyto solární tašky by tak na střeše průměrného domu měly obecně vyrobit přibližně čtyřicet kWh elektřiny za den. To je množství, které na základě provedených průzkumů bohatě pokryje průměrnou denní spotřebu elektřiny většiny amerických domácností. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu, že na konkrétní výkon mají vliv specifické vnější podmínky, především roční období a zeměpisná poloha. Solární systém je zároveň dodáván s baterií Powerwall, která umožňuje využívání sluneční energie také v noci.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu