de de de


Novinky:
Home » Finance » Co dělat, když chci objednat zboží z Číny před novelou zákona?
Co dělat, když chci objednat zboží z Číny před novelou zákona?

Co dělat, když chci objednat zboží z Číny před novelou zákona?

Než vejde v platnost novela o DPH, která upravuje povinnost hrazení DPH ze všech zásilek z území mimo Evropskou Unii, tak se pro běženého člověka vlastně nic moc nemění.

Stále platí a bude platit, že pokud uděláte objednávku do hodnoty zboží 22 EUR, tak je toto zboží od DPH osvobozeno. Po objednávce tedy jen počkáte, dokud vám vaše zásilka nedorazí. Pokud je vaše zásilka naopak dražší než 150 EUR, tak podléhá standardnímu celnímu řízení, kde zaplatíte jak DPH, tak vyměřené clo. Tuto záležitost nejčastěji necháváme řešit svým dopravcem, tady se tedy také nic nemění. U zásilek o hodnotě mezi 22 a 150 EUR, je třeba před doručením zásilky uhradit DPH. V takovém případě máte dvě možnosti jako postupovat. Můžete buď nechat celý proces na svém dopravci, kde si za takovou službu přirozeně připlatíte, pokud jste tedy takovou praxi praktikovali do teď, opět se pro vás nic nemění. Ovšem otevírá se druhá možnost, mění se totiž jedna věc v zákulisí, kde je nově od 1.7.2021 Evropskou Unií nařízena nutnost podání elektronického celního prohlášení. A tady se otevírá příležitost pro vás, jak ušetřit za poplatky dopravci, protože tak snadné podání celního prohlášení ještě nebylo. Když si ho podáte sami, neplatíte kromě DPH nic navíc a bude vás to stát jen pár minut vašeho času. Zatím je to však možné pouze v případě, kdy zásilku dopravuje Česká pošta.

Pokud vás tato možnost zaujala, neváhejte navštívit web www.celnicka.cz, kde pro vás Celní správa připravila všechny informace ohledně podávání elektronického celního prohlášení a hlavně návod, jak to celé udělat. Vystačíte pouze s internetovým prohlížečem, informacemi o vaší zásilce, bankovním účtem pro platbu DPH a identifikaci do portálů státní správy. Podle návodu pak podáte elektronické celní prohlášení, uhradíte DPH a pak už se jen těšíte na doručení vašeho balíčku.

Nejzáludněji se z celého procesu tváří identifikace, de facto přihlášení, do portálu státní správy neboli eGovermentu. Jedná se vlastně o zabezpečené přihlášení, kde stát ověřuje, že vaším jménem skutečně jednáte vy. Velkým ulehčením je relativní novinka v podobě bankovní identity, kdy se do portálů eGovermentu přihlásíte stejně snadno, jako do vaší internet banky. Na webu celnicka.cz najdete i další možnosti jak toto přihlášení získat i v případě, že bankovní identitu zatím vaše banka nepodporuje. Jakmile pak budete alespoň jeden ze způsobů identifikace mít, tak můžete vyřizovat i veškerou další agendu, kterou dnes možnosti eGovermentu nabízí, jako například podávání daňového přiznání, kontrola bodového konta na vašem řidičáku a mnoho dalšího.

Až pak jednou Parlamentem ČR projde novela zákona o DPH a začne platit, oproti výše zmíněnému se změní především to, že se zruší osvobození od DPH pro zboží do hodnoty 22 EUR. Začne se s ním pracovat ve stejném režimu, jako je to nyní v rozmezí 22 – 150 EUR. U těch nejlevnějších zásilek pak přichází možnost podat elektronické celní prohlášení vlastními silami velice vhod, když vezmeme v úvahu, že poplatek za vyřízení by mohl v některých případech cenu za zboží více než zdvojnásobit.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*