de de de


Novinky:

Nebankovní půjčky – ano nebo ne?

Půjčit si dnes může u nás téměř každý, otázkou je, od koho a za jakých podmínek. Pokud nemá vhodného věřitele mezi přáteli či v rodině, má na výběr v podstatě dvě základní možnosti: banka, či nebankovní společnost.

Nebankovní půjčky jsou nyní bezpečnější, ale…
Přestože legislativní opatření a nutnost mít licenci České národní banky trh nebankovních půjček dost pročistila, stále ještě je na trhu řada společností, které nabízejí půjčky s velmi vysokými úroky. I když se potřebujete půjčit jen několik desítek tisíc korun, znamená každá půjčka závazek, a proto je vhodné si dobře promyslet, za jakých podmínek si úvěr vezmete.

Zdánlivou výhodou u nebankovních půjček je, že na ně dosáhne více zájemců, než v bankách. Ale je to skutečně výhoda? Nebankovní půjčky jsou často poskytovány i lidem, jejichž finanční situace není příliš dobrá a u kterých hrozí velké riziko, že je nebudou moci řádně splácet. V takovém případě u nebankovních půjček hrozí velmi vysoké pokuty a další poplatky s tím spojené. Nevhodná půjčka tak nejen nemusí finanční problémy vyřešit, ale naopak je může ještě zhoršit. I poměrně malý úvěr může skončit nejen zápisem v úvěrových registrech, ale i předčasným zpoplatněním nebo exekucí. Proto je vhodnější obrátit se na profesionální finanční poradce a nechat si doporučit výhodný a bezpečný úvěr.

Jak Češi splácí půjčky?
Přestože celkový dluh obyvatel České republiky stále roste a na konci března letošního roku dosáhl 2,18 bilionu korun (meziročně nárůst o 8,7 %), objem dluhu, který je nesplácením ohrožen, oproti tomu klesá. Meziročně se snížil o 4,5 miliardy na 36,6 mld. korun (konec 1. čtvrtletí 2018). Z údajů úvěrových registrů BRKI a NRKI vyplývá rovněž, že se o 10 tisíc osob snížil počet osob, které své úvěry nesplácejí. Lépe jsou spláceny dlouhodobé úvěry, mezi něž patří zejména úvěry na bydlení poskytované bankami. U dlouhodobých dluhů je nesplácením ohroženo pouze 0,65 % jejich celkového objemu, takže banky lze označit jako odpovědné věřitele. Naopak, krátkodobé půjčky, které jsou poskytovány z podstatné části nebankovními společnostmi, jsou spláceny hůře. Objem krátkodobých, tedy primárně na spotřebu zaměřených nesplácených úvěrů, sice také klesl, ale jejich podíl na celkovém objemu krátkodobých půjček je 5,7 %, tedy podstatně větší než u dluhů dlouhodobých. Nebankovní společnosti tak ve srovnání s bankami stále poskytují půjčky méně zodpovědně.

Podle čeho si vybrat správnou půjčku
Základním parametrem pro srovnání půjček od různých poskytovatelů je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která zahrnuje všechny náklady na půjčku (úrok, poplatky za poskytnutí i vedení). Nerozhodujte se tedy jen podle výše úroku, může to být matoucí. Stejně podstatné je zabezpečit se proti případným problémům se splácením půjčky. Některé půjčky jsou poskytovány s možností pojistit se proti neschopnosti je řádně splácet, což může být zapříčiněno jak ztrátou zaměstnání, tak například dlouhodobou nemocí. U některých typů půjček je takové pojištění dokonce nabízeno zdarma. Nikdy nevíte, co se stane a Bezpečná půjčka pak může být vaší záchranou.

Jak se nedostat do problémů
Pokud máte více půjček, včetně třeba kreditní karty, ale jejich splácení vás tíží, můžete si je zkonsolidovat. Konsolidace půjček znamená, že si tyto úvěry spojíte do jednoho. Získáte tím obvykle nižší splátku, celkově výhodnější podmínky. Současně nabízené kvalitní konsolidace jsou také bez poplatků za uzavření i správu úvěru. Další možností, jak splácet méně a výhodněji, je Americká hypotéka (půjčka na cokoli). Protože je takový úvěr zajištěn vaší nemovitostí, můžete si splácení rozložit až na dvojnásobek doby než je běžné u spotřebitelských půjček, tedy až na 20 let. Zároveň si můžete zafixovat úrokovou sazbu až na 10 let a peníze použít na cokoli potřebujete.

Nebankovní půjčky – ano nebo ne?
Ohodnoťte článek