de de de


Novinky:

Nejznámější díla Karla Čapka

Jméno Karla Čapka zná bezpochyby každý. Umíte ale vyjmenovat jeho stěžejní díla? My vám přinášíme menší přehled těch nejvýznamnějších.

Romány a knihy pro děti

ctenarPrvním významnějším dílem jeTovárna na absolutno, vydané roku 1922. Inženýr Marek vynalezne motor, který může spalovat cokoli, je tedy neomezeným zdrojem tepla. Současně však vylučuje nebezpečné záření – absolutno- kvůli kterému se z lidí stávají fanatická monstra. Vypukne válka a málem všechny lidi zničí, než si na poslední chvíli uvědomí, že za vše můžou ony motory a zlikvidují je.

V roce 1936 vyšel román Válka s mloky, jakési varování před hrozbou fašismu. Lidé objeví mloky- podivné ale inteligentní tvory, které hned zapřáhnou jako pracovní sílu. Mloci se však vzbouří a jejich soužití s lidstvem spěje k válečnému konfliktu.

Čapek napsal také mnoho knih pro děti. Asi nejznámější je Dášeňka čili život štěněte z roku 1933, popisující narození a život foxteriéra. Pohádky o různých zaměstnáních a jejich strastech naleznete v Devatero pohádek a jedna od Josefa Čapka jako přívažek (1932).

Drama a cestopisy

Nejznámějším dílem pro divadlo je R.U.R. (1920), pojednávající o robotech (slovo vymyšlené Josefem Čapkem), kteří postupně převezmou veškerou práci od lidí a ti nemusí nic dělat. Roboti se vzbouří a lidi vyvraždí. Ke konci se objeví dva roboti, kteří však mají i některé lidské vlastnosti a založí tak nový rod.

Věc Makropulos (1922) je hra o tajemné ženě Elině Makropulos, staré 300 let, která je svým dlouhým životem unavena, ale přesto má strach ze smrti. Toto dílo bylo zhudebněno Leošem Janáčkem a dnes ho najdete na repertoáru Národního divadla v Praze.

Karel Čapek rád cestoval a o svých toulkách pak napsal několik knih, např. Italské listy (1923), Anglické listy (1924) nebo Cesta na sever (1936).

Obrázek převzat z www.freedigitalphotos.net. (autor: David Castillo Dominici)

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

2 komentáře

  1. Nespokojený uživatel

    “(slovo vymyšlené Josefem Čapkem)” – Josefem Čapkem?!?, slovo vymyslel Karel Čapek…

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*