de de de


Novinky:
Home » Kultura » Zázračné dítě – W. A. Mozart
Zázračné dítě – W. A. Mozart
Mozart divadlo

Zázračné dítě – W. A. Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart patří k největším skladatelům klasické hudby. Rodák z Rakouska byl populární od svých dětských let a zemřel mlád na důsledky infekční nemoci. Je pohřben ve Vídni.

Koncertní dětství a pobyty v Čechách

Mozart divadlo„Wolferl“, jak bylo Mozartovi přezdíváno, se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku v Rakousku. Během hudebních turné v dětství procestoval celou Evropu, koncertoval v Německu, Paříži, Londýně a v Anglii. Později studijně procestoval se svým otcem Itálii. Mozartovi se opravdu právem říkalo zázračné dítě, protože skládat začal už v pěti letech.

Během svého života hrál hodně v zahraničí, přesto se ale vždy vrátil do svého rodného Salcburku jako koncertní mistr. Během svých cest navštívil také několikrát Čechy, konkrétně Prahu, Brno a Olomouc. V Praze byl v letech 1787 a 1791 ubytován u operní pěvkyně Josefiny Duškové ve vile na Bertramce. V Praze v Nosticově divadle (dnes Stavovském) také proběhla premiéra jedné z jeho nejpopulárnějších oper Don Giovanni, která se zde hraje dodnes.

V roce 1782 si Mozart vzal Constanze Weberovou. Ke konci života už bohužel trpěl bídou a tak když v roce 1791 umírá, neměla jeho rodina finance ani na pohřeb a tak bylo jeho tělo pohřbeno v hromadném hrobě ve Vídni.

Nejznámější díla

Wolfgang Amadeus Mozart skládal především opery, mezi nejznámější patří Figarova svatba, již zmíněný Don Giovanni, Kouzelná flétna a Únos ze Serailu. Svoji poslední skladbu Rekviem už bohužel nedokončil.

Málokdo o Mozartovi ví, že plynně ovládal několik světových jazyků, například italštinu a francouzštinu. Na jeho památku se dnes vyrábí různé cukrovinky s jeho podobiznou, populární jsou např. pralinky Mozartovy koule s pistáciovou náplní.

O Mozartovi natočil režisér Miloš Forman roku 1984 film Amadeus, který získal 8 Oscarů.

Obrázek převzat z webu: www.freedigitalphotos.net . (autor: Idea go )

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu