de de de


Novinky:
Home » Finance » Víte, jak zdanit příjem z kryptoměn?
Víte, jak zdanit příjem z kryptoměn?

Víte, jak zdanit příjem z kryptoměn?

Kryptoměny jsou v posledních letech celkem populárním tématem. Zároveň představují jeden ze způsobů, jak investovat peníze a utržit náležitý zisk. A jak asi každý správně tuší, zisk je třeba zdanit. Kryptoměny v tomto směru nejsou žádnou výjimkou, i když mezi jejich přednosti patří určitá anonymita. Zdanění se však není radno vyhýbat. To je v Česku zkrátka povinnou záležitostí.

Daň ze zisku z kryptoměn

Když se budete zajímat o to, jak vysoká je daň ze zisku z kryptoměn, narazíte na jedno jasně dané číslo. Je to patnáctiprocentní daň, které se jednoduše nevyhnete. Pozor byste ovšem měli dát na to, že v roce 2021 přišla změna. Ta se vztahuje na příjmy z kryptoměn v roce 2021, tedy v daňovém přiznání podávaném už v roce 2022. Je to druhá daň ve výši 23 %, která se vztahuje na určitou skupiny příjmů z kryptoměn.

Vyšší daň budete hradit z příjmu nad 48násobek průměrné mzdy za rok. Zvýšená sazba daně týká zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných. Roční příjem byl pro rok 2021 stanoven výší 1 701 100 Kč a pro rok 2022 to bude hodnota 1 867 728 Kč. Pokud tedy zdaňujete příjmy nad tuto částku, místo 15 % daně budete muset využít zvýšenou daň 23 %.

Nepodceňujte zdanění příjmů z kryptoměn

Doplnit bychom měli také informaci o tom, že i když daníte příjmy z kryptoměn, zároveň vám zůstává možnost snížení daňového základu. Ať už je to sleva na poplatníka, životní pojištění, sleva na děti, manželku, penzijní spoření a mnohé další. O nic takového se nemusíte ochuzovat.

Pokud byste se snažili zdanění kryptoměn jakýmkoliv způsobem vyhnout, riskujete udělení vysokých pokut. Stejně, jako kdybyste nedanili jakékoliv jiné příjmy. Takovým nekalostem se raději vyhněte a v případě podání špatného řádného zdanění využijte opravného formuláře. Pořádek v tomto směru zkrátka musí být, o tom nemějte žádných pochybností.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu