de de de


Novinky:

Toulky českými skalními městy

Skalní města jsou jedním z fenoménů naší vlasti a přitahují množství návštěvníků, stejně jako historické památky. Většina skalních měst je pískovcových, ale najdeme i žulová nebo vytvořená z jiných hornin. Ty nejznámější najdeme v severních a východních Čechách a třeba Český ráj si bez nich nedovedeme představit.

Na ploše Českého ráje je skalních měst několik, nejznámější je Hruboskalské skalní město a Prachovské skály. Zde mimo velkého množství skalních útvarů najdeme i historické památky, třeba slovanská hradiště, hrady a zámky. Skalami prochází řada turistických cest, ale některé oblasti jsou turisticky uzavřené, jako například významná lokalita Čertova ruka. Z menších skalních měst v Českém ráji můžeme zmínit Besedické skály, Drábské světničky a Klokočské skály.

skály

Teplicko-adršpašské skály ve východních Čechách jsou úžasným spojením skal s krásnou přírodou i památkami, zejména zříceninami hradů a zámkem Skály. V jejich bezprostředním okolí jsou další menší skalní oblasti, jako třeba Křížový vrch. Uprostřed skal je dokonce možnost se projet lodičkou na jezeře. Obě oblasti tvoří sice jeden geografický celek a mohou se tak i projít, ale navenek vystupují samostatně. Tuto krajinu v okolí Teplic nad Metují doplňují skalní města na Ostaši a Broumovské stěny, neméně impozantní, byť rozsahem menší.

Sever Čech, České Švýcarsko, má pokud jde o skalní města, nejznámější lokalitu v Tiských stěnách. Zde skály tvoří většinou jen okrajové části vrchů či údolí, takže skalní města, pokud tím myslíme seskupení skal, kterými se dá procházet, jsou plošně malá. Tím může být třeba Děčínský Sněžník, oblast Kyjovského údolí a podobně.

Menší skalní města se nacházejí i ve středních Čechách, tedy na Kokořínsku a jeho severní části Polomených horách. Zde stejně jako v Českém Švýcarsku netvoří města samostatné oblasti, ale jsou okrajovými částmi náhorní plošiny.

Skalní města najdeme i na Českolipsku, třeba v oblasti Sloupu v Čechách ve Sloupsko-svojkovských skalách. Menší jsou pak třeba Vranovské skály pod Ralskem nebo zatím neznámé u Sosnové nedaleko České Lípy. Pokud jmenujeme pískovcové oblasti, nesmíme zapomenout na Toulovcovy maštale nedaleko Litomyšle.

Žulová skalní města,která nejsou tak rozsáhlá, najdeme třeba v Jizerských horách, u Žihle, u Žulové či Svatošské skály u Lokte nebo Třísoličník na Šumavě. Skalní město ze sopečného tufu můžeme vidět na Kozelce u Plzně.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Michal Marcol)

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*