de de de


Novinky:

Legenda jménem Freddie Mercury

Jméno Freddie Mercury je známo pravděpodobně každému. Jde o zakládajícího člena populární skupiny Queen, která ve své době zaznamenávala nebývalý úspěch. Pokud byste se o tomto dnes již zesnulém zpěvákovi chtěli dozvědět více informací, začtěte se do následujících řádků.

Kdo to byl Farrokh Bulsara?

Farrokh Bulsara je rodné jméno Freddieho Mercuryho. Tento člověk se narodil 5.9.1946 v Zanzibaru ve městě Stone Town. Od pěti let zde navštěvoval misijní školu a v roce 1955 se přesunul do Indie, konkrétně do Bombaje, kde postupně navštěvoval hodiny klavíru a začal se vzdělávat hudebně. V těchto dobách mimochodem vznikla přezdívka Freddie, kdy zde založil svou první kapelu The Hectics. V roce 1963 však toto místo opustil a vrátil se domů, kde dostudoval školu.

Zlomovým se pro něj stal rok 1965, kdy se rodina odstěhovala do Velké Británie.

Hans / Pixabay

Poloprofesionální kapela Smile

Velká Británie se Freddiemu Mercurymu stala osudnou, protože právě zde poznal další dva hudebníky, kterými byli Roger Taylor a Brian May. V roce 1968 vznikla jejich první pořádná kapela s názvem Smile. Právě z ní postupem času vznikla skupina Queen, jejíž nevídaná sláva se začala psát opravdu záhy.

Freddie Mercury se se svými přáteli pustil do kreativní tvorby a začal vznikat jeden dobrý song za druhým. Už v roce 1974 vydala skupina druhé LP, které bylo pátým nejprodávanějším albem ve Velké Británii.

Právě počátek osmdesátých let zaznamenal poměrně radikální změny i v jeho osobním životě. S přihlédnutím ke své homosexualitě se Freddie Mercury začal oblékat do saténových oděvů, lakovat si nehty na černo a nosit knírek. Vyvrcholením jeho kariéry byl rok 1985, kde se konal charitativní koncert Live Aid, kde skupina Queen předvedla pravděpodobně ten nejlepší živoucí koncert ve svém životě.

Onemocnění Freddieho Mercuryho

Je pravdou, že Freddie Mercury byl poměrně komplikovanou osobností. Jeho kreativita a nadšení pro hudební tvorbu si vybíraly svoji daň v podobě nekonečných večírků a samoty. V mládí se sice zasnoubil se ženou, ale jeho přiznaná homosexualita jej z rodinného života přenesla spíše do světa večírků a bujarých orgií. Po nich obvykle zůstával sám.

Jeho zálety s nejrůznějšími muži se mu bohužel staly osudnými. Onemocněl totiž AIDS. Už od roku 1989 se polemizovalo o jeho zdravotním stavu. Přiznal se k němu až v roce 1991, a to 23 listopadu. Bohužel den na to podlehl zápalu plic. Toto onemocnění je ve spojení s AIDS velice komplikované a zákeřné. Zemřel ve svém domě v Kensingtonu. Tři dny na to se konal rodinný pohřeb a Freddie Mercury byl následně zpopelněn. O jeho ostatcích se tvrdí, že byly rozprášeny do Ženevského jezera ve Švýcarsku.

Sólová tvorba

Za zmínku určitě stojí i to, že Freddie Mercury si dal na nějaký čas pauzu od skupiny Queen. Tento čas nevytvořil moc dobrou atmosféru mezi jednotlivými členy. Freddie Mercury však dostal lákavou nabídku, kterou využil. Díky tomu vzniklo několik zajímavých písní. Ty mimochodem tvořil i v průběhu let předešlých. Zde je výčet jeho sólové tvorby. Řada věcí vznikla i po jeho smrti.

  • Bad Guy z roku 1985
  • Barcelona z roku 1987
  • The Album z roku 1992
  • The Great Pretender z roku 1992
  • Freddie Mercury The Solo Collection z roku 2000
  • Freddie Mercury Solo z roku 2000
  • The Very Best Of Freddie Mercury Solo z roku 2006
  • Barcelona z roku 2012

Freddie Mercury byl nepochybně špičkovým zpěvákem, který se bohužel dožil jen 45 let. Jeho poslední dny života alespoň strávil se svým partnerem, kterým byl Jim Hutton. S ním byl od roku 1985 do své smrti v roce 1991. Toto období už pro něj bylo klidnější.

Z poslední doby je s jeho jménem spojován úspěšný životopisný film Bohemian Rhapsody z roku 2018.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*