de de de


Novinky:
Home » Auto » Historie Formule 1 od A až do Z
Historie Formule 1 od A až do Z

Historie Formule 1 od A až do Z

Formule 1 je bezpochyby jedním z neprestižnějších závodů světa. Tento závodní seriál přiláká každoročně přemíru diváků a fanoušku. To se týká nejenom samotných okruhů, ale také televizních obrazovek. Pokud vás zajímá, jaká je historie tohoto závodního seriálu, začtěte se do níže uvedených řádků.

Všechno začalo v padesátých letech

Zlomový se stal určitě rok 1950, kdy byl oficiálně zahájen tento šampionát. S touto myšlenkou na pověstné závody přišel Antonio Brivio Sforza. Hned první rok pole působnosti ovládli vozy značky Alfa Romeo. V následujících letech se do závodů začaly zapojovat i další automobily a Formule 1 získávala na své slávě a popularitě. Jestliže padesátá léta byla seznamovací érou, ta šedesátá už se rozjela na plné obrátky.

Důležité milníky Formule 1

Například v roce 1962 se hrdinou roku stala značka Ferrari. O čtyři roky později vzbudily poměrně velký rozruch nová pravidla. V roce 1972 se na své výsluní vrátila značka Lotus. Tehdy se o to postaral v podstatě nejmladší mistr světa, kterým byl Emerson Fittipaldi. Za jednu z nejprestižnějších sezón ve Formuli 1 lze považovat rok 1976. Tehdy ostatně Niki Lauda přežil děsivou nehodu v plamenech. Na konci sedmdesátých let začal Lotus pomalu ztrácet a do popředí se dostávala značka Ferrari.

V osmdesátých letech se s Formulí jedna spojila řada nezapomenutelných jmen. Byl to například Alan Jones, Keke Rosberg, Michele Alboreto, Senna a mnozí další. V devadesátých letech řádil především Häkkinen na McLarenu. Nové tisíciletí si získal Michael Schumacher, který byl dlouhodobě spjat se značnou Ferrari. Mistr, který víceméně psal novodobou historii Formule 1. Po jeho slávě přišel na trůn Lewis Hamilton s Mercedesem. Uvidíme tedy, jakým směrem se bude ubírat Formule 1 a jaké další milníky v rámci tohoto seriálového závodě budou vznikat.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu