de de de


Novinky:

Jaké jsou výhody elektromobilu v ČR?

Pořízení elektromobilu není stále ještě příliš levnou záležitostí, zvláště v porovnání s klasickým typem automobilů. Pro životní prostředí je však na rozdíl od naší peněženky používání elektrického pohonu znatelnou úsporou, a proto se mnohé země snaží elektromobilitu podporovat, když se výrobní technologie příliš výrazně nedaří snižovat. Pojďte se podívat, jaké benefity a výhody jsou nabízeny pro elektromobily v České republice nyní a jaké nás v nejbližší době čekají.

Slevy na nákup se nedočkáme

Hlavním lákadlem a motivací pro pořízení elektrovozu je v zahraničí zlevnění jeho pořizovací ceny a to buď formou podpory a grantů nebo například na základě zproštění DPH. V České republice je takováto podpora nabízena, avšak jen pro podnikatelský sektor. Soukromé osoby na výhodnější kupní cenu nárok nemají a do budoucna není u nás ani tato strategie plánovaná. To je například spolu s dražšími energiemi jeden z důvodů, proč u nás elektrické vozy nemají takovou popularitu jak například v Norsku, které je v tomto ohledu světovou špičkou. Ani podpora elektrifikace pro firmy však není zanedbatelná – dotovány jsou totiž i výstavby nabíjecích stanic, jejichž pokrytí užívání elektromobilů činní výrazně snazším a dostupnějším i pro obyvatele menších měst. Přesto, že kupní cena nižší nebude, můžeme v ČR využít několik současných a také do budoucna zaváděných benefitů.

Současné výhody

Levná cena pro nákup není jedinou možností, jak elektromobilitu podporovat a právě v ČR najdeme různá alternativní zvýhodnění, ve kterých se snad do budoucna v některých ohledech vyrovnáme i elektromobilovým gigantům. Například majitelé elektrických vozů nemusejí platit silniční daň. Pokud jste obyvateli Prahy, máte s tímto typem vozu možnost parkovat zdarma i na takzvaných modrých zónách, jež jsou určené pro rezidenty. Co se týká parkování, jsou pro vás s elektromobilem vyhrazená i parkovací místa s nabíječkami, kam vám běžné vozy nevjedou. Je pravda, že v České republice zatím příliš výhod není nabízen a současné benefity slouží spíše jako malé zpříjemnění, než aby někoho do nákupu skutečně motivovaly. To se brzy alespoň částečně změní.

tesla-car

MikesPhotos / Pixabay

Plánované výhody

Dle plánů pro budoucí podporu budou mít majitelé elektromobilů nárok na pořízení poznávací značky začínající na „EL“, která bude sloužit pro jejich rozlišení a přinese jim nové benefity. Těmi budou kupříkladu vyhrazené jízdní pruhy a dále pak přibývající specializovaná parkovací místa v různých městech. Především byl ale schválen zákon o zavedení elektronických dálničních známek, jež v sobě obsahuje část, která dává majitelům elektromobilů výjimku z povinného placení dálničních poplatků, stejně jako hybridům a autům s vodíkovými pohony. Absenci dálničních poplatků krom ČR dnes využívá již mnoho zemí. Dalším alespoň malým plusem je také fakt, že stát aktuálně neuvaluje spotřební daň na elektřinu elektromobilů, zatímco na jiné pohonné hmoty ano.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*