de de de


Novinky:
Home » Auto » Je při startování auta nutné vyšlápnout spojku nebo ne?
Je při startování auta nutné vyšlápnout spojku nebo ne?

Je při startování auta nutné vyšlápnout spojku nebo ne?

Každý z nás má při startování automobilu zažité trochu jiné návyky, o tom není pochyb. Spousta diskuzí se ovšem točí kolem sešlápnutí spojky během startování vozu. Někdo tvrdí, že je to zapotřebí, jiný zase, že to není nutné. Pokud si nejste jisti, začtěte se do následujících řádků.

Hned na úvod vám můžeme prozradit, že povinnost vyšlápnout spojku u vozidla máte celkem jasně vyřešenou u nových značek vozů. Bez vyšlápnuté spojky je jednoduše nenastartujete. U jiných vozů nejde o povinnost a můžete startovat bez spojky. Je ale vhodné zdůraznit, že když se to naučíte se vyšlápnutou spojku, přinese vám to nějak praktických výhod.

Bezpečnost je jedním z hlavních důvodů

Pro sešlápnutou spojku při startování automobilu jistě hovoří bezpečnost. Pokud totiž stojíte třeba a parkovišti plném aut a necháte si omylem zařazenou rychlost nebo zpátečku, startování bez vyšlápnuté spojky se vám může nečekaně prodražit. Takové drobné poskočení může mít za následek poškození nejenom vašeho, ale také jiného vozu.

Proč startovat se spojkou?

I když vyšlápnutá spojka nemusí být žádnou povinností, existuje i několik dalších důvodů, proč byste si na takový způsob startování měli raději zvyknout. V první řadě tím ulevíte motoru při studeném startu. Ten v okamžiku sešlápnuté spojky není vystaven tak velkému tahu.

Zároveň budete šetřit baterii automobilu. Při sešlápnut spojce budete méně zatěžovat startér. Ve výsledku tak nebudete potřebovat tolik energie z baterie. To pochopitelně přijde vhod v zimním období.

Jak vidno, vyšlápnutá spojka při startování automobilu sice není povinná, na druhou stranu vám tento zlozvyk může ušetřit auto a trápení do budoucna. Ať už jde o menší opotřebovávání některých částí vozidla nebo již zmiňovanou bezpečnost. Zkrátka šlápnutí na spojku není až takovým úsilím navíc, jemuž byste nemohli během startování věnovat trochu své vlastní energie.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu