de de de


Novinky:

Kde online sledovat dopravní situaci? Tipy, které pomohou každému řidiči

Blíží se léto a s ním i doba dovolených a cestování. Vzhledem k celosvětové situaci v souvislosti s epidemií koronaviru bude letošní cestování zcela jistě jiné. Namísto cestování prostřednictvím letadla či dálkového autobusu mnohem více lidí upřednostní cestování vlastním automobilem. Nikdo z nás ale, ať již cestujeme na dovolenou, výlet či do práce, nechceme za volantem strávit více času, než je nutné. Bohužel mnoho silnic nebylo stavěno na současnou dopravní hustotu, a tak se poměrně často stává, že v případě jakékoli nehody, která se na dané komunikaci stane, nebo v případě opravy silnice se vytvoří dlouhé dopravní kolony. Naštěstí s sebou dnešní moderní technická doba přináší i možnost využití specializovaných online služeb a aplikací, jejichž prostřednictvím můžeme aktuální dopravní situaci na naší cestě sledovat a v případě nutnosti zvolit jinou trasu, bez dopravní zácpy.

Google Mapy versus Mapy od Seznamu

Jednu ze snadných a často využívaných možností, jak dopravní situaci zjistit a sledovat, představují online mapy Googlu a Seznamu neboli přesněji Google Mapy či Mapy.cz. Nespornou výhodou obou těchto služeb je to, že jsou zcela zdarma. Pokud se pokusíme o jejich drobné porovnání, kvalitnější služby poskytuje Google. Google Mapy umožňují jednoduché vyhledání nejkratší či nejrychlejší trasy s ohledem na aktuální  dopravní situaci nejen na území České republiky, ale samozřejmě také v zahraničí. Navíc jsou jejich informace velmi přesné, neboť získávají a využívají data hned z několika zdrojů.

Data pro navigaci pocházejí například z mobilních zařízení uživatelů, u kterých je za pomoci GPS vyhodnocováno, jakou se pohybují rychlostí; informace o nehodách Google Mapy získávají zejména od místních dopravních institucí, podobně jako uzavírky silnic v případě opravy; v potaz Google Mapy berou také „historické údaje“ o místech, na základě kterých pak vyhodnocují, kde lze v který čas předpokládat kolony. Navigace přes Google Mapy tak pracuje velmi dynamicky a její informace jsou vždy aktuální. I Mapy.cz od Seznamu poradí s obecnými dopravními informacemi a můžete se nechat obrazem i hlasem navést do vaší cílové destinace. I když ukazují různé prospěšné údaje, jako je například řazení do pruhů na křižovatkách či maximální povolenou rychlost v daném místě, stále jim v porovnání s Google Mapami při výpočtu délky trasy a potřebného času chybí zohledňování aktuální dopravní situace a zobrazování hustoty dopravy.

doprava

Postup, jak zjistit aktuální dopravní situaci

Pokud se ke zjištění aktuální dopravní situace rozhodnete využít Google Mapy, postupujte tímto způsobem. Nejprve si mapy otevřete pomocí internetové adresy www.google.com/maps. Následně do políčka hledání zadejte název místa, kam chcete jet či pokud víte jeho přesnou, a klikněte na „Vyhledat“. Otevře se vám zobrazená mapa, na které poté vyberte modré tlačítko „Trasa“  a zvolte začátek trasy. Následně se zobrazí několik možných tras, v závislosti na délce a rychlosti. Trasy porovnejte a vyberte tu, která vám nejvíce vyhovuje. Po kliknutí na trasu v levém sloupci si můžete zobrazit také podrobnosti a jednotlivé instrukce. Podobně fungují i Mapy.cz, pouze s tím rozdílem, že potřebný čas, který vám Mapy.cz ukážou jako potřebný k dojetí do cílové destinace, nemusí bohužel odpovídat aktuální dopravní situaci a může být vlivem uzavírek, kolon či nehod mnohem delší.

Waze – nová konkurence pro Google Mapy

I když jsou pro mnoho uživatelů Google Mapy stále tou nejčastější volbou, pomalu ale jistě mnoho lidí začíná využívat také službu s názvem Waze, která je stejně jako Google Mapy velmi rychlá a spolehlivá, neboť pružně reaguje na změny v aktuální dopravní situaci. Waze funguje jako bezplatná online navigace s hlasovými instrukcemi a svá data získává z většího množství zdrojů, mimo jiné také od vlastních uživatelů a následnou analýzou jejich polohy a rychlosti dokáže služba spolehlivě rozpoznat to, zda je jízda plynulá, nebo nikoli, protože stojíte v koloně. Waze nepřetržitě zohledňuje aktuální dopravní informace na vaší trase a v souvislosti s tím trasu optimalizuje, zároveň zobrazuje také nejrůznější překážky, objezdy či zdržení. Další možností je v Čechách vytvořená dopravní aplikace Tudyne, která umožňuje zobrazení aktuální dopravní situace v reálném čase, ať již jde o dopravní nehody, kolony nebo práce na silnicích, s touto aplikací vás nic nepřekvapí.

Aktuální dopravní informace na webu

Poměrně podrobné a přesné informace o aktuální dopravní situaci na českých silnicích poskytuje také dopravní portál Bezpečné cesty. Najdete zde interaktivní mapu s informacemi o nejrůznějších nehodách, uzavírkách i dalších potížích a omezeních, se kterými byste se na své cestě mohli setkat. Můžete zde rovněž zvolit speciální službu s názvem Trasa, která nalezne všechny možné problémy na vámi zvolené cestě sama. Vy si pak následně na základě výsledků trasu upravíte tak, abyste se problematickým místům vyhnuli.

Ředitelství silnic a dálnic ve spolupráci s ministerstvy dopravy a vnitra provozuje specializovaný portál www.dopravniinfo.cz, který přináší kompletní zpravodajství o dopravní situaci na všech českých silnicích. V aktuálním stavu zde je k dispozici podrobná mapa silniční sítě v České republice, kde jsou vyznačeny veškeré uzavírky a práce na silnici, služba rovněž využívá informace z informačních panelů či kamer. Na dálnicích tak můžete vidět místa s případnými kolonami, ve městech lze sledovat aktuální hustotu provozu. Využít můžete i plánovač trasy. Mapu aktuální dopravní situace naleznete také na webu Zelená vlna Českého rozhlasu či ÚAMK (ústředního automotoklubu České republiky).

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*