de de de


Novinky:

Jakou máte raději dovolenou? Aktivní nebo pasivní?

Dovolená může nabývat nejrůznějších podob. A není to jenom o tom, zda vyrážíte sami, s partnerem či partnerkou, kamarády nebo s celou rodinou. V dnešním článku se na dovolenou chceme zaměřit z trochu jiného úhlu pohledu. A to je především její samotná forma.

Pasivní dovolená

Pojďme se nejprve rozepsat o prvním typu dovolené, které se říká pasivní. I když její označení může znít divně, pro někoho to tak není. Pod pojmem pasivní dovolená si představte tu největší pohodu, na níž se celý rok těšíte. Povalování se na pláži, posedávání na baru, relaxace u hotelového bazénu, velké množství wellness služeb a podobné věci.

Jak asi správně tušíte, jde o odpočinek v jeho pravém slova smyslu. To znamená, že v rámci pasivní dovolené necháte zrelaxovat nejenom svoji mysl, ale také tělo. Vypustíte z hlavy všechny starosti a mnohdy se nekontrolovaně oddáte i výtečnému gastronomickému zážitku. Takové dovolené obvykle končí příjezdem s několika kilogramy tělesné váhy navíc.

Pasivní dovolená má velké množství příznivců a mnozí by si jenom stěží dokázali představit, že by svou vysněnou odměnu za práci prožili nějak jinak.

dovolená

Aktivní dovolená

Opakem pasivní dovolené je pochopitelně ta aktivní. A slovo „aktivita“ jistě také mnohé prozrazuje. Pokud se řadíte do této skupiny cestovatelů, váš denní program bude zcela odlišný oproti tomu popisovanému výše. Rozhodně to nebude žádné povalování.

Aktivní dovolená je spojena především s pohybem a objevováním. Člověk vyrazí na neznámé místo v Čechách nebo v zahraničí a užívá si všeho kolem sebe. K tomu obvykle přispívají fakultativní výlety, ale také ty realizované na vlastní pěst. Během aktivní dovolené se lidé věnují sportu a pohybu obecně. Právě při něm totiž relaxují a bez něj si cestování nedokáží představit.

Do jaké kategorie cestovatelů patříte vy?

Nuže, milí čtenáři, prozraďte nám, jaká je vaše podoba rodinné a oblíbené dovolené? Dáváte raději přednost aktivitním činnostem a akčnosti nebo tíhnete spíše k pasivitě a nekonečné relaxaci na pláži? Nutno podotknout, že spousta lidí si z každého tohoto typu dovolené bere jen to, co se mu líbí. Mnohdy taková vysněná dovolená zahrnuje obojí. To znamená, že jeden den skončíte s drinkem na pláži a ten druhý směřujete za objevováním okolí.

V každém případě, na oba dva typy cestovatelů se dnes zaměřuje většina cestovních kanceláří. Pro aktivní lidi dokonce vznikly speciální „adventure“ cestovky. Ty vám naplánují během pobytu aktivit více než dost. Popřípadě takovou dovolenou strávíte nikoliv na hotelu, ale pod stanem a v sedle horského kola.

Každý má o své vysněné dovolené zcela jinou představu. Důležité je, že všichni si najdeme to své a současný trh nabízí spoustu pestrých, cenově dostupných a zajímavých nabídek od každého.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*