de de de


Novinky:

Kam na výlet v okolí Karlštejna? Nejen Koněpruské jeskyně stojí za návštěvu

Karlštejn a jeho okolí je velice oblíbeným místem na jednodenní výlety i dlouhodobější pobyty. Pokud je druhá varianta váš případ, pak se určitě budete shánět po tipech na zajímavé výlety. O Koněpruských jeskyních nebo lomu Amerika pravděpodobně vědí všichni, ale tento region toho nabízí mnohem více. Na jaký zajímavá místa lze od Karlštejna vyrazit?

Muzeum betlémů

Za tímto muzeem nemusíte z Karlštejna jezdit nikam daleko. Muzeum je totiž přímo na hradě. Nachází se v budově tamní fary a v expozici jsou k vidění klasické dřevěné betlémy, hliněné, ale také betlémy z chleba. Největším betlémem je Karlštejnský královský betlém, který je zároveň největším loutkovým betlémem v České republice. Těšit se můžete i na pohyblivou dílnu alchymistů z doby Rudolfa II. Daleko nemusíte z hradu chodit ani kvůli ubytování. Hotely u Karlštejna nabídnou potřebný komfort.

Hornický skanzen Solvayovy lomy

Hornický skanzen se nachází u obce Svatý Jan pod Skalou, která je sama o sobě velice zajímavá. Lomy byly založeny v roce 1904 a nabízejí unikátní pohled do nejen tehdejšího způsobu těžby vápence. Je zde hned několik budov i úzkorozchodná dráha a prohlídka bude rozhodně bavit dospělé i děti. Skanzen si navíc můžete projít v klidu sami, nabízeny jsou ale i služby průvodce. Skanzen je v relativní blízkosti ubytování na Karlštejně, pěšky je to zhruba 8 km.

Zřícenina hradu Tetín

Kdo zná Staré pověsti české, bude mu Tetín nejspíše povědomý. Podle pověstí ho vystavěla jedna ze tří sester, jejichž jména byla Kazi, Teta a Libuše. Teta, prostřední dcera vojvody Kroka, postavila hrad na strmé skále nad řekou Mží. Podle historických pramenů však byl hrádek nejspíš sídlem královského lovčího a byl postaven v polovině 13. století. Zbytky hradu ale krásně nahrávají romantickým představám o Tetě, která dle pověstí uměla mluvit s duchy.

Zřícenina hradu Tetín, autor: Martin Pecka.

V rámci výletů v okolí Karlštejna se můžete podívat také na Černolické skály, rozhlednu Lhotka, na zámek v Mníšku pod Brdy a mnohá další místa. Nejen rodinnou dovolenou v okolí Karlštejna lze proto rozhodně doporučit.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*