de de de


Novinky:
Home » Elektronika » Zdroje napětí pro domácnost i do výrobních zařízení
Zdroje napětí pro domácnost i do výrobních zařízení

Zdroje napětí pro domácnost i do výrobních zařízení

Okamžitý přístup k elektrické energii je dnes klíčovým faktorem nejen v domácnosti a různých provozech. Množství elektroniky ve všech sférách života nás nutí hledat vhodný zdroj napětí i během volného času, řízení vozu a řadě dalších situaci.

Potřeba kvalitních zdrojů napětí navíc roste i díky využívání elektřiny i z jiných zdrojů než je veřejná distribuční síť. Různé jmenovité napětí a další parametry sítě tak kladou nároky na zdroje, které obsahují nejrůznější stabilizátory či měniče, jenž přizpůsobí napětí na požadované hodnoty.

Zdroje napětí do auta a dopravních prostředků

Nejčastější moderní aplikací zdroje napětí představuje zdroj do auta. Při řízení trávíme hodně času, při němž se nevyhnete nabíjení telefonů, vysílaček a jiných zařízení. Mnohé specializované přístroje mají již z výroby doplňky pro použití v automobilové sítí 12 V. Většina častých řidičů ale bude potřebovat zdroj napětí s výstupem na 5 voltů, které jsou standardem pro univerzální USB nabíječky.

Zdroje napětí pro LED osvětlení

LED pásky se staly oblíbeným prvkem osvětlení mnohých domácností. Často slouží k čistě dekorativním účelům, mohou ale vhodně doplňovat osvětlení a bezpečnostní prvky například na schodišti. Zatímco běžné LED žárovky lze pomocí bajonetových zásuvek zapojovat přímo do rozvodné sítě, LED pásky a podobně osvětlovací komponenty vyžadují externí zdroj napětí.

Ten slouží k napájení LED prvků potřebným napětím stejnosměrného proudu. Dobrý LED zdroj napětí nabízí i zabudované ochrany proti nežádoucím stavům jako je například přehřátí, nadproud a další bezpečnostní prvky, které chrání před závadou na elektroinstalaci.

Nezapomeňte také, že montáž LED zdrojů nejčastěji probíhá pomocí klasické svorkovnice a je tak určena kvalifikovaným osobám. S tím souvisí i celkový návrh obvodu, kde by měl projektant počítat například i s výkonovou rezervou, která významně přispívá k spolehlivosti a dlouhodobému provozu bez nutnosti výměny.

Zdroje napětí otevřené a na lištu

Zdroj energie je nutný také pro profesionální aplikace v nejrůznějších provozech. Většinou však není nutné pro různá zařízení či měřící přístroje projektovat samostatný zdroj napětí. Při vhodném výběru je možné použít některý ze sériově vyráběných zdrojů, které jsou v nabídce TME.

Ty se dají v případě otevřených zdrojů zabudovat jako samostatný modul do zařízení včetně řešení jeho chlazení. Pro modulové řešení například v oblasti regulační a měřící techniky lze použít zdroje, které je možné umístit na klasickou lištu. Výhodou těchto zdrojů je operativnost použití. V průběhu let a během modernizace provozu lze zdroje napětí snadno přemístit na nové působiště. Velkým plusem je snadná výměna, která zabere jen pár minut. V případech poruch nebo havárií na připojených zařízení tak lze rychle zjednat nápravu bez delší odstávky provozu.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu