de de de


Novinky:
Home » Finance » Nejistá doba si žádá jistá řešení. Investujte chytře a zhodnoťte své peníze
Nejistá doba si žádá jistá řešení. Investujte chytře a zhodnoťte své peníze

Nejistá doba si žádá jistá řešení. Investujte chytře a zhodnoťte své peníze

Vsaďte v současné nejisté době na jistotu a ochraňte své úspory před neustále rostoucí inflací. Skvělým řešením mohou být dluhopisy neboli cenné papíry, které jsou zárukou poměrně vysokého, pevně daného výnosu – oproti například rizikovým akciím tak přesně víte, na čem jste a kdy své peníze dostanete zpět. Jak dluhopisy fungují?

Jasně daná pravidla

Při investicích do dluhopisů jsou pravidla jasně daná a od samého začátku víte, kdy a kolik peněz získáte zpět. Emitent, tedy společnost, které půjčíte vaše finanční prostředky a ona je podloží cennými papíry, se totiž zavazuje zaplatit vám úrok z dluhopisu, takzvaný kupón. Obecně platí, že větší míra výnosu je garantována u korporátních neboli podnikových dluhopisů (oproti státním), která se může vyšplhat až k 10 procentům, což dokazuje například firma Uniprospe.eu se svým zúročením 9,5 %.

Do jakých dluhopisů lze investovat

Jak už jsme zmínili výše, investovat můžete do státních či korporátních dluhopisů, přičemž státní jsou bezpečnější, jelikož jsou jištěny státem, ale na druhou stranu mají podstatně nižší zúročení než dluhopisy korporátní. Dále se pak u jednotlivých dluhopisů můžete setkat s rozdělením dle splatnosti nebo dle úročení. Z pohledu doby splatnosti můžeme hovořit o dluhopisech krátkodobých (se splatností kratší než jeden rok), střednědobých (splatnost 1–5 let) a dlouhodobých (splatnost více než 10 let). Některé dluhopisy však mohou být i bez data splatnosti, kdy úročení vyplácí emitent trvale.

Na základě úročení se pak dluhopisy rozdělují na dluhopisy s pevným úročením (u nich je předem jasně stanoven kupón, a tedy definován zisk), dluhopisy s variabilním kupónem (kupón je místo pevného úročení navázán na referenční sazbu, kterou bývá obvykle mezibankovní sazba doplněná o procentní přirážku za riziko) nebo indexované dluhopisy (jsou podobné těm s variabilním kupónem, rozdíl je v tom, že se kupón váže na vývoj indexů ropy, zlata, mezd nebo jiných komodit).

Kterou investici zvolit?

Pokud se rozhodnete pro investici do dluhopisů, doporučujeme vám z hlediska rizikovosti a výnosovosti zvolit krátkodobé či střednědobé dluhopisy s pevným úročením. Například již zmíněná investice s Uniprospe.eu garantuje dluhopisy splatné k 31. prosinci 2023 a nabízí výnos 9,5 procenta – investice se vám tak vrátí v krátkém čase a s velmi dobrým ziskem.

Nenechte tedy své peníze ležet ladem a zúročte je – ať už se rozhodnete pro Uniprospe.eu, nebo jinou společnost, můžete ochránit své peníze před neustále rostoucí inflací.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu