de de de


Novinky:

Pokud si chcete půjčit, tak s rozumem

Mít dluhy je pro mnoho lidí v dnešní době zcela běžnou věcí. Vždy je však potřeba být obezřetný! ve výhodě je ten, kdo své zadlužení pečlivě zváží nebo se mu vyhne zcela. Úvěr či mikropůjčka může být skvělý pomocník, ale také velmi zlý pán!

České domácnosti bankám a úvěrovým firmám dluží již okolo jednoho bilionu korun. Za deset let se zadlužení domácností několika násobně zvýšilo. Podle ekonomů je mírné zadlužení domácností dokonce vítané. Otázkou však je, za jakým účelem se zadlužujete. Dá se rozdělit na zdravé a nezdravé zadlužení. Ze všech stran na nás padají nabídky půjček od bank i nebankovních institucí. Kdo by tedy tak “lákavým” nabídkám odolal?

Kdy je zadlužení zpravidla zbytečné?

 1. Když si půjčíte na věci, které ve skutečnosti nepotřebujete¨
 2. Když peníze z půjčky použijete na nájem či nákup potravin
 3. Když si půjčíte na věci, které přestanete používat dříve, než je splatíte
 4. Když využijete půjčku na exkluzivní dovolenou
 5. Z půjčky či dané věci nemáte užitek v budoucnosti

Kdy je zadlužení naopak žádané a tedy zdravé?

 1. Investice do bydlení
 2. Investice do vzdělání sebe nebo svých dětí
 3. Investice do zdraví
 4. Zabezpečení na stáří
 5. Vyplacení dědictví či společného jmění manželů

Jak si poradit s výběrem půjčky?

Porovnávejte

Když už je půjčka pro vás nezbytná, je potřeba si jednotlivé produkty za pomoci online srovnání mezi sebou porovnávat. Při výběru půjčky se zaměřte na tyto parametry:

 • RPSN
 • výše půjčky
 • délka splatnosti
 • výše splátek
 • možnost předčasného splacení
 • případně jaká je výše poplatku za předčasné splacení půjčky

Srovnání půjček je naprosto nezávazné a hlavně zdarma. Díky nezávislému srovnávání vidíte nabídku ověřených poskytovatelů.

Využívejte akce

První půjčka zdarma

Půjčit si můžete i levně. Využívejte akce, například první půjčka zdarma, kdy můžete získat až 10 000 Kč na 14 či 30 dnů zdarma. Pokud peníze vrátíte do daného termínu, nezaplatíte ani korunu navíc.

První půjčku zdarma poskytují například CreditOn, Ferratum, CreditAir nebo Zaplo.  Výhodné akce nabízí momentálně například BB půjčka nebo Kamali (Japonská půjčka ).

Vrácení úroků zpět za řádné splácení

Mnoho bank i nebankovní subjektů nabízí peníze zpět za řádné splácení. Home Credit vám nabídne až 25 % z úroků zpět za žádné splácení. Air Bank vám nabídne úrok 6,9 – 9,9 % úrok.

Půjčujte si s rozmyslem

Vždy si uvědomte, zda skutečně potřebujete půjčit peníze. Pokud ano, tak zvažte jak vysokou částku a půjčte si raději méně. Budete tak mít jistotu, že se nedostanete do finančních nesnází. Pokud vám nikdo nechce půjčit, znamená to, že už jste zadluženi  příliš nebo vás banka chrání před dluhovou spirálou kvůli nízké bonitě.

Nejvíce ohrožené skupiny jsou žadatelé o půjčku s nízkým příjmem a větším počtem půjček. Nejčastěji si lidé půjčují na bydlení, ale také na dovolenou či vánoční dárky. Zatímco splácení hypoték dlužníkům potíže nečiní, u malých či větších spotřebitelských půjček je to často naopak. K nižším úvěrům se často uchýlí rodina s nižšími příjmy, čímž si kompenzuje pocit chudoby a nakoupí si například novou elektroniku, telefony či nábytek. Nákup částečně zvýší sebevědomí, ale následuje často další půjčka a vytloukání klínu klínem. Často se stává, že se tito dlužníci nakonec uchýlí k půjčkám od lichvářů nebo zastaví svůj byt či dům kvůli pár tisícům. Zcela zbytečně.

Chybou jsou také půjčky mezi přáteli či členy rodiči. Dobrou volbou může být již zmíněná první půjčka zdarma, kdy si půjčíte pouze na pár dní, bez úroků. Peníze vrátíte a již více si půjčovat není potřeba. Rozhodně se vyhněte půjčkám, které jsou inzerovány v časopisech, letácích a na zastávkách či chybí kontaktní údaje nebo informace o firmě.

Pokud si chcete půjčit, tak s rozumem
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*