de de de


Novinky:
Home » Jídlo » Potraviny nevhodné na lačný žaludek

Potraviny nevhodné na lačný žaludek

Všichni si po ránu dopřáváme různé pokrmy, o kterých si myslíme, že nás jednoduše postaví na nohy a dodají potřebnou sílu do dne. Ano, existuje spousta zdravých jídel a ingrediencí (například cizrna), jež jsou k tomu vhodné. Je však pravdou, že řada je přínosných spíše až v pozdější fázi dne nebo poté, co sníte něco jiného. Narážíme na to, že ne každá potravina je ideální na prázdný neboli lačný žaludek.

A to z toho důvodu, že může v těle nasekat více paseky než užitku. Nevhodné jídlo hned po ránu vám může způsobit nežádoucí plynatost, podráždění, bolest a jiné obtíže tohoto typu. Takže ve výsledku opak toho, co od takové „zdravé“ stravy očekáváte.

Jestliže nemáte tušení, jaké potraviny jsou obecně nevhodné na lačný žaludek, přinášíme vám jejich seznam. Je pravdou, že jde o všeobecné doporučení, takže se mezi námi určitě najdou i výjimky, jímž taková potrava jednoduše nic neudělá.

Čeho se po ránu vyvarovat?

I když to asi dělá většina lidí, je to pití kávy. Ta je po ránu určitě silným „nakopávačem“, ale nikoliv jako první věc, kterou dostanete do žaludku. Pokud je v prázdném břiše pouze káva, dochází ke zpomalení trávení bílkovin, a naopak ke zvýšené produkci kyselin. Takže pokud jste po ránu zvyklí dát si kávu, ano, udělejte to, ale vyčkejte s tím až po snídani.

Pokud si svůj žaludek po ránu zásobíte přemírou pečiva, také to asi nebude zcela ideální. A to především kvůli tomu, že kvasinky v pečivu způsobí plynatost. Celé dopoledne se tak můžete cítit nafouklí. Je však pravdou, že tento jev lze eliminovat vybraným typem pečiva anebo tak, že jej budete konzumovat s dalšími ingrediencemi dohromady.

bolest břicha

Zelenina a ovoce

Řada odborníků se také shoduje na tom, že na lačný žaludek není ideální jíst větší množství samotných rajčat. Rajčata jsou velkým strašákem především těch, kdo často a pravidelně trpí nepříjemným pálením žáhy. To způsobuje primárně větší produkce žaludečních kyselin.

Přehánět byste to neměli ani s banány nebo hruškami. I ty jsou totiž plné antioxidantů, jež přijdou vhod spíše během dne nebo v kombinaci s dalším jídlem. Zkrátka toto ovoce nekonzumujte na prázdný žaludek. To samé platí pro citrusové plody. Ten, kdo má trochu citlivější žaludek může pociťovat nežádoucí podráždění.

Jak je to s ranními jogurty?

Jogurty jsou poměrně ožehavým tématem. Ostatně zamyslete se sami, jak se chová váš žaludek, když jej snídáte na lačno. U spousty z nás může vyvolávat nadýmání a lehké bolení, u jiného zase nikoliv. Je však pravdou, že jogurt, potažmo jogurtové nápoje jsou obecně doporučovány konzumovat spíše poté, když už v žaludku něco máte. Takže taková ideální svačina, nikoliv potravina na zahnání velkého hladu.

Je možné, že tento výčet potravin se může u každého z vás individuálně rozšířit, protože jak už bylo zmíněno, každý máme trochu jinak citlivý žaludek.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*