de de de


Novinky:

Humorista a scénárista Zdeněk Svěrák

Pokud mluvíme o Zdeňku Svěrákovi, můžeme se někdy setkat i se jménem Emil Synek, což je jeho používaný pseudonym. Tento humorista, dramatik a scénárista, ale také textař a herec se narodil 28.3. 1936. Nejčastěji je spojován s Ladislavem Smoljakem, a také divadlem Járy Cimrmana. Mimo to je a byl spojován také s Jaroslavem Uhlířem, a to v souvislosti s hudební tvorbou.

Život Zdeňka Svěráka

Po absolvování základní a střední školy nastoupil Zdeněk Svěrák na Vysokou školu pedagogickou, kde absolvoval studium v oboru český jazyk. Následně byl i učitelem, ale později nastoupil jako redaktor Československého rozhlasu, a později jako scénárista na Barrandově. A právě filmové ateliéry se staly jeho velmi častým působištěm, a to stejně jako divadelní prkna.

Zdeněk_Svěrák

che

Nejznámější díla

Jak již bylo zmíněno, pokud je Zdeněk Svěrák pro něco znám, potom je to pro vytvoření fiktivní postavy známé jako Jára Cimrman. Jednalo se o českého génia a vynálezce, který se stal základem pro mnohé divadelní hry, a také pro založení divadla Járy Cimrmana. Vše vyvrcholilo také filmem, a to s názvem Jára Cimrman ležící, spící.

Stejně tak se ale Zdeněk Svěrák zasloužil o celou řadu filmů. Na mnohých z nich také spolupracoval se svým synem. Jedním z nejvýznamnějších je jistě Kolja, který získal nejenom sedm Českých lvů, ale Zdeněk Svěrák dostal za tento film i Zlatý glóbus, a dokonce také Oscara. Mezi jeho další známé filmy patří Obecná škola, Vesničko má středisková, nebo Vratné lahve. Všude tam si Zdeněk Svěrák zahrál, a napsal jim také scénář. Všechny zmíněné filmy rozhodně patří mezi nejoblíbenější filmy českého publika..

Textař známých písní

Kromě toho, že Zdeněk Svěrák spolupracoval hlavně na dětských písních s Jaroslavem Uhlířem, psal i řadu filmových a populárních hitů. Mezi nejznámější patří jistě spolupráce s Jiřím Schelingerem, pro kterého napsal Holubí dům nebo Šípkovou Růženku. Dále skládal písně i pro Ivana Mládka.

Velmi známá je samozřejmě jeho spolupráce také s Ladislavem Smoljakem. Na shrnutí jeho osobního, ale i úspěšného profesního života se můžete těšit v druhém díle tohoto článku, který se této dvojici známých osobností věnuje.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*