de de de


Novinky:
Home » Ostatní » Instalujete potrubí? Bez kvalitních kompenzátorů se neobejdete

Instalujete potrubí? Bez kvalitních kompenzátorů se neobejdete

Každý kdo někdy opravoval či instaloval kovové potrubí, se pravděpodobně setkal se situací, kdy na sebe jednotlivé díly správně neseděly. Vlivem tepelné roztažnosti, kterou tak dobře známe z hodin fyziky, totiž kov trubek pracuje a jednotlivé díly poté na sebe navzájem nesedí. K předcházení tomuto problému se používají takzvané kompenzátory, jejichž cílem je eliminovat změny tvaru potrubí, tak aby i při větších změnách teplot nedocházelo nikde k žádnému pnutí. Kromě problémů s tepelnou roztažností řeší kompenzátory také potíže způsobené vibracemi a rázovými vlnami.

Nejčastějšími typy kompenzátorů, se kterými se můžete setkat, jsou kompenzátory kovové a gumové. Každý z těchto typů má jiné výhody i způsoby použití.

Kovové vlnovcové kompenzátory

MWKKovové kompenzátory jsou schopné utlumit pružnou deformaci v potrubí vzniklou tepelnou roztažností i vibracemi. Vynikají zejména vysokou odolností a minimálními tepelnými a tlakovými ztrátami. Jsou prakticky bezúdržbové a vydrží opravdu dlouho. Mezi jejich další výhody patří také malý prostor potřebný pro jejich montáž. Jsou tvořeny vlnovcovými měchy tvořenými několika vrstvami odolných kovových plechů, což jim zajištuje vysokou pevnost a elasticitu.

Gumové kompenzátory

Tento typ kompenzátorů je vyroben z kovových přírub, které jsou propojeny pryžovým měchem. Pro větší odolnost bývá měch ještě vyztužen kovovým kordem. Gumové kompenzátory jsou pro svou skvělou schopnost tlumit vibrace často instalovány v potrubních systémech zahrnujících motory, čerpadla, kompresory, ventilátory a jiné pohyblivé přístroje. Dokáží také absorbovat posuvy, které v potrubí vznikají ať už vlivem tepelné roztažnosti nebo nesouososti. Hravě si poradí i s nejrůznějším i rázovými vlnami, které v potrubních systémech často vznikají.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*